Zamlara tepki yağıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 29.12.2010 11:09 ABONE OL
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, 3 yıllık dönem dikkate alındığında benzinin varilinin 40-50 dolardan, 90 dolara çıktığını belirterek, ''Bu açıdan bakıldığında artışlar normal gibi gözüküyor fakat burada hem Maliye vergileri artırdı hem de dağıtıcı firmalar ve bayiler kar marjlarını 2 kat artırdı'' dedi.

Dinç, akaryakıt ürünlerinden 95 ve 97 oktan oktan kurşunsuz benzinlerin satış fiyatının litrede 4-6 kuruş artırılmasını olumlu karşılamadıklarını, bu artışın tüketicinin cebine yansıyacağını belirtti.

Son 3 yıllık dönem dikkate alındığında benzinin varilinin 40-50 dolardan 90 dolara çıktığını anımsatan Dinç, ''Bu açıdan bakıldığında artışlar normal gibi gözüküyor fakat burada hem Maliye vergileri artırdı hem de dağıtıcı firmalar ve bayiler kar marjlarını 2 kat artırdı'' dedi.

-''VERGİDEN VERGİ UYGULAMASI KALDIRILIRSA 33 KURUŞ İNDİRİM OLABİLİR''-

Dinç, bu nedenle devletin de aldığı vergileri artırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Devlet dünyanın hiçbir yerinde olmayan uygulamayla akaryakıta önce ÖTV koydu, daha sonra bunun üzerine KDV ekledi. Hiçbir yerde verginin vergisi olmaz. Yani 2 liraya yakın ÖTV uygulanıyor. Akaryakıtta ÖTV'nin de KDV'si alınıyor. Küçük bir hesap yapıldığında ÖTV'nin üzerine koyulan KDV ile ÖTV'nin KDV'si 33 kuruş yapıyor. Bunun düzeltilmesi lazım. Devlet bunu düzelttiği takdirde akaryakıtta 33 kuruşluk bir indirim olacak.''

Tüm sektörlerin temel hammaddesi konumunda olan akaryakıtın birçok sektörde kullanıldığını anlatan Dinç, akaryakıta yapılan zamların zincirleme reaksiyona neden olduğunu, 1-2 kuruşluk zammın birçok üründe 3-5 kuruşluk zamma neden olduğunu bildirdi.

Dinç, devletin vergileri bu tip zorunlu ihtiyaç maddeleri yerine kazançtan alma yoluna gitmesi gerektiğini dile getirerek, ''Devletin daha adaletli vergi sistemi kurması gerekiyor. Şu andaki vergi sistemi de fakirin üzerine yığılmış durumda. Rafineri çıkışı 55-60 kuruştan başlayan akaryakıt fiyatları pompada 4 liraya çıkıyor. Bu mantıksızlığın çözülmesi gerekiyor'' diye konuştu.

-''VATANDAŞ TÜKETİMDEN GELEN GÜCÜNÜ KULLANMALI''-

Dağıtıcı firmaların, akaryakıt alan müşterileri için uyguladığı ''sadakat kartları'' olduğunu, bu kartlara sahip olanlara yüzde 7-8 oranında indirimler yapıldığını ifade eden Dinç, şöyle devam etti:

''Bu; 'kartlara yapılan indirimleri normal vatandaşın sırtından çıkarıyorlar' demek. Devlet akaryakıtta promosyonu iptal etti ama önemli olan sadakat kartlarının da kaldırılması. Tüm şirketlerin bu uygulamaları var. Sözde 'Rekabet var' deniliyor ama pompalar arasında sadece 1-2 kuruş fark görülüyor. Bu da kandırmak için, aslında rekabet yok. Burada vatandaşın yapacağı en doğru şey organize olarak tüketimi kısmak. Firmalar serbest piyasa koşullarında zam yapıyor ama vatandaş da tüketimden gelen gücünü kullanması gerekir. Özellikle kış şartlarında toplu taşıma yönelinmesi benzin tüketimini azaltacak. Tüketimi kısmak en güzel çözüm. Bu yapıldığında fiyatların da düşmesi kaçınılmaz olacak.''

''AKARYAKITTA ARTIŞLAR OTOMATİK, DÜŞÜŞLER KEYFE KEDER''

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin de, akaryakıtta fiyat artışlarının ''otomatik'', düşüşlerin ise ''keyfe keder'' olduğunu ileri sürdü.

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, yeni yıla zam sağanağı ile girildiğini ve benzin fiyatlarının son ayda 3'ncü kez zam gördüğünü belirtti.

Akaryakıttaki artışlar için uluslararası piyasaları gerekçe gösteren hükümet yetkililerinin yalan söylediğini iddia eden Çetin, şöyle devam etti:

''Çünkü artışların ana nedeni akaryakıttaki yüksek vergilerdir. Hesap çok nettir. Bu gün 97 oktan benzinin litresi 3,92 liradır. 1,89 lirası Özel Tüketim Vergisi, 0,60 lirası Katma Değer Vergisidir. Hükümetin kararı gereği 1 litre benzinin vergi tutarı 2,49 liradır. Litrede 36 kuruş bayi ve dağıtıcı karı, 10 kuruş nakliye tutarı olup, 1 litre benzinin rafineri bedeli 97 kuruştur. Böyle bir tabloda akaryakıt fiyatlarının yüksekliğini petrol fiyatlarına bağlamak, halkı yani tüketicileri kandırmaktır.

Diğer bir husus ise uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının artışları aynı günde pompa fiyatlarına yansırken, düşüşler hem oranlar olarak yansımamakta, hem de son derece geç yansımaktadır. Bazen uluslararası petrol fiyatı düşüşleri, pompa fiyatlarına hiç yansımamaktadır.''

-AKARYAKITTA FİYAT ARTIŞLARI DEVAM EDECEK-

Vergi kaçakçıları, naylon faturacılar affedilirken, vazgeçilen tutarların tüketicilerden vergi, zam olarak alındığını kaydeden TÜDEF Başkan Yardımcısı, mevcut gidişatın devamı halinde benzinin 2011 yılında 4,5 liraya çıkacağını savundu.

Tüketicilerin yeni yıla her zaman olduğu gibi yine zamlarla girdiğini belirten Ali Çetin, ''Her geçen yıl bir öncekini aratmakta, tüketiciler vergi ve zamlar altında inim inim inlemektedir. Diğer yanda ise her yıl milyoner sayısına yenileri eklenmekte. Bizler için taleplerimizi sokakta haykırmak ve seslerimizi sağır sultana farklı eylemlerle duyurmaktan başka yol kalmamıştır. Bu nedenle tüketicilerimizi TÜDEF önderliğinde sokağa, zamlara hayır demeye, hükümet canavarını durdurmaya çağırıyoruz'' açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU