Tüketici, Tema Kart ile 1.1 milyon fidan dikti

İş Bankası, Maksimum TEMA Kart ile yapılan alşverişlerden TEMA Vakfı'na gelir sağlıyor. 81 ilde 81 Orman projesi ile 1.1 milyon fidan dikildi

Perşembe 30.12.2010
ABONE OL
İŞ Bankası tarafından kurulan ve Türkiye'nin kendi alanındaki ilk fonu olan Çevreye Yatırım Fonu, çevresel sorunlara duyarsız kalmak istemeyen yatırımcılar için alternatif oluşturuyor. İlk olarak iki yıl önce TEMA Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen fonda İş Bankası iştiraki İş Portföy Yönetimi'nin uzman kadrosu tarafından yönetilen fon, çevreye ve doğaya saygılı şirketlere yatırım yapıyor. Bunun yanı sıra sağlanan gelirden TEMA Vakfı için kaynak yaratılıyor. Fon bu şekilde sosyal girişimleri de destekleyerek çevre projelerine uzun vadeli, sürdürülebilir bir kaynak yaratıyor. Fon, sosyal değerlere saygılı, çevreye duyarlı şirketlere ve potansiyel getirisi yüksek yatırım araçlarına yatırım yapıyor. Çevre odaklı yatırım stratejisi kapsamında, fonun göze aldığı bazı unsurlar arasında firmaların yakın zamanda çevre kirliliği nedeni ile para cezası almamış olmaları, silah ve tütün mamülleri üretmiyor olmaları yer alıyor.

İSME FİDAN DİKİLİYOR
Çevreye yatırım fonunun yanı sıra İş Bankası yine TEMA Vakfı işbirliğiyle Maksimum TEMA kartı da piyasaya sürdü. Bu projede ise kartla yapılan alışverişler üzerinden belli bir oranda hesaplanan katkı İş Bankası'ndan TEMA Vakfı'na aktarılıyor. Kart sahipleri hesap özetlerini sadece e-posta ile almayı talep ederek kağıt israfını önleyebiliyor. Ödül olarak da, İş Bankası'nın "81 İlde 81 Orman" projesi kapsamında TEMA Vakfı'nca adlarına bir fidan dikimini ya da kartlarına 5 TL Maxi- Puan yükletebiliyorlar.

Dikim şenliği

Bankanın bir başka projesi ise ekonomik sürdürülebilirliği sağlamak, doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmak, başta çocuklar olmak üzere halkın çevreye ilişkin konularda bilinçlenmesini desteklemek amaçlarıyla başlattığı "81 İlde 81 Orman" projesi. 10 yıl boyunca devam edecek projede 2010 sonu itibariyle yaklaşık 900 hektar alanda 1 milyon 100 bini aşkın fidan dikildi.