KOBİ'lere yılbaşında 1 milyarlık hediye çeki

3 milyarlık krediyi bir günde tüketen KOBİ'lere dün bir müjde daha geldi. Sanayi Bakanlığı ilk krediden yararlanamayan işletmeler için 1 milyar liralık yeni bir paket daha açıkladı

Cuma 31.12.2010
ABONE OL
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOBİ'lere yönelik ihracat kredisi destek programı ile ölçek endeksli büyüme kredisi destek programında toplam 3 milyar lira olarak belirledikleri kredi hacmini, 1 milyar lira artırarak, 4 milyar liraya çıkardıklarını söyledi. Ergün, ihracat kredisi destek programı ile ölçek endeksli büyüme kredisi destek programına başvuruda bulunanların tamamına yakınının bu desteklerden yararlanabileceklerini kaydetti.

İHRACAT KREDİSİ HERKESE
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) ile gerçekleştirdiği sohbet toplantısında soruları yanıtlayan Bakan Ergün, en son KOBİ'lere yönelik başlattıkları ihracat kredisini 5 bin firmaya kullandırmayı öngördüklerini, ancak 7 bin başvurunun olduğunu, söz konusu firmaların tamamını bu krediden yararlandıracaklarını anlattı. Ölçek endeksli büyüme kredisi destek programından yararlanmasını öngördükleri firma sayısını ise 45 bin olarak planladıklarını anımsatan Bakan Ergün, ancak bu kredi için yaklaşık 73 bin başvuru olduğunu, bunlardan bir kısmının şartlarının tutmadığını, bu yüzden 65 bin firmanın bundan yararlanacağını belirtti.

KOCAELİ'YE BİLİŞİM VADİSİ

Bakan Ergün, Bilişim Vadisi'nin nereye kurulacağına ilişkin kamuoyunda tartışmalar bulunduğunun hatırlatılması üzerine, Bilişim Vadisinin başlangıç noktasının Marmara Bölgesi olması gerektiğini söyledi. Ergün, Bilişim Vadisi'nin Muallimköy'de, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne tahsisli 4 bin dönümlük bir alanda kurulacağını kaydetti.