Büyüme tahminleri aşacak

Nihat Ergün, ekonominin son çeyrekte de büyüyeceğini ve yıl içinde yapılan tahminleri yine aşacağını iddia edildi.

Pazartesi 26.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 26.12.2011 16:49
ABONE OL
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Yılın son ayına dair kapasite kullanım rakamlarının da elimize ulaşmasıyla birlikte, ekonominin son çeyrekte de büyüyeceğini ve yıl içinde yapılan tahminleri yine aşacağını görüyoruz'' dedi.

Bakan Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası tarafından 2011 Aralık ayına ilişkin yayımlanan ''İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı'' verilerini değerlendirdi.

2011 yılı Aralık ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, beklentileri bir miktar aşarak yüzde 75,5 seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Ergün, mevsimsellikten arındırılmış oranların ise bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artış, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 0,1 oranında düşüş göstererek yüzde 76,6 seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Yılın son ayına dair kapasite kullanım rakamlarının, ekonominin son çeyrekte de büyüyeceğini ve yıl içinde yapılan tahminleri yine aşacağını gösterdiğini belirten Ergün, ''Bilindiği üzere ülkemiz üçüncü çeyrekte de güçlü büyümesini sürdürmüştür. Dünyada yılın ilk üç çeyreğinde en hızlı büyüyen ekonomiye sahibiz. İşin başka bir sevindirici tarafı da önceki çeyreklerde büyümeye negatif katkı yapan net dış ticaretin üçüncü çeyrekte pozitif katkı yapmaya başlamış olmasıdır'' dedi.

Büyümenin sadece rakamlarda kalmadığını, hükümet olarak çok önem verdikleri istihdama da pozitif katkı yaptığını kaydeden Ergün, açıklamasında şunları bildirdi:

''En son açıklanan istihdam verileriyle, son 7 yılın en düşük işsizlik rakamlarına ulaştık. Üstelik bu iyileşme hem tarım sektöründe hem tarım dışı sektörlerde görülmektedir. Yani bu yıl işsizlikteki katılık kırılmış ve 2011 yılında istihdam dostu bir büyüme gerçekleşmiştir. Sadece bir yıl içinde yaklaşık 1.8 milyonluk istihdam oluşturmamız, Türkiye ekonomisinin ve reel sektörün gücünü de açıkça göstermektedir. Türkiye siyasi iradesi, mali yapısı, finansal sistemi ve sanayi altyapısıyla, dünya ekonomi çevrelerine en çok güven veren ülkelerden birisidir. Avrupa ülkelerindeki kırılganlıkların hemen hepsi, ülkemizde yapılan yapısal reformlar sayesinde çoktan sorun olmaktan çıkmıştır. İnanıyorum ki ülkemiz 2012 yılında, bir yandan çok daha dirençli bir ekonomiye dönüşürken, diğer yandan Orta Vadeli Programda belirttiğimiz hedefleri de hiç zorlanmadan yakalayacaktır.''

https://www.sabah.com.tr