Ford'dan milyar dolarlık yatırım

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Ford'un 2012'de Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım planladığını belirtti

2012 gelmeden yerli ve yabancı sanayicilerin önümüzdeki yıla ilişkin yatırım planları bir bir açıklanmaya başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2012 yılıyla ilgili yatırım müjdelerini verdi. Yerli oto çalışmaları yanında otomotiv sektöründe yeni yatırımların da akmaya devam edeceğini belirten Ergün, sadece Ford'un önümüzdeki yıl Türkiye'deki tesislerine 1 milyar dolar yatıracağını açıkladı. SABAH'a konuşan Ergün, Ford'un özellikle motorla ilgili yatırım yapacağını belirterek "Muhtemelen yeni model yatırımları olacak. Hafif ticari aracın yeni bir modelini yapacaklar" dedi. Ergün, diğer otomobil markalarının da yatırım atağına kalkacaklarının altını çizdi. Toyota'nın Corolla modelini Türkiye'de üretmek için kolları sıvadığını aktaran Ergün, Japon Nissan'ın da yeni yatırımlara hazırlandığını ifade etti.

YERLİ OTODA SÜRPRİZ

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 2012'de yerli otoyla ilgili sürpriz gelişmeler olacağını söyledi. "Yerli otoda müjdeler olacak" diyen Bakan Ergün, detayları ise şöyle anlattı: "Şu andaki çalışmalara baktığımızda bu sürecin sonunda birden fazla yerli markanın ortaya çıkabileceğini söyleyebilirim. Özel sektörün bir takım prototip oluşturma çabaları var. Hazırlıkları olan ve görüşeceğimiz firmalar var. Süreç sonunda sadece tek marka oluşmayacak. Belki birden fazla marka oluşacak. Birden fazla çalışma var." Yeni teşvik mekanizmasında bu tür odak projelere ne tür teşvik verileceğinin henüz belirlenmediğini aktaran Ergün, "Arkadaşlar teşvik için çalışıyor. Yasa tamamlanmak üzere. Yasa sonrası firmaların muhtemelen açıklamaları olacak" dedi. Ergün, yerli araç gibi cari açığı azaltacak stratejik sektörlere ilave teşvikler getirileceğinin sinyalini verdi.

"ELEKTRİKLİ ARACI TAVSİYE EDERİM"
Yılbaşı itibariyle bakanlığının elektrikli araç siparişlerini teslim edeceğini aktaran Ergün, günde 220 kilometrenin altında araç kullananlara "elektrikli oto" tavsiyesinde bulundu. Ergün, "Arabamı şehir içinde günde 220 kilometreden fazla kullanmıyorum diyorsanız elektrikli araç alın. Sabah kullanır akşam garajda şarj edersiniz. 100 kilometre kullanmanın benzinli araçta maliyeti 40 TL, dizelde 30 TL, elektrikli araçta ise 2.5 TL. Ayrıca arabada vites, dişli, yağ yok. Bakım masrafı yok" sözleriyle elektrikli otonun avantajlarını sıraladı.

YABANCI SERMAYE 10 MİLYARI GEÇER
Geçen hafta petro kimya alanında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandığını hatırlatan Ergün, 2011'de 12.5 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımına ulaşıldığını kaydetti. Ergün, 2012 yılı için şimdiden karar verilmiş yatırımlar olduğunu söyleyerek, "2012'de Avrupa, ABD ve Ortadoğu'dan yatırımcıların Türkiye'ye geleceğini düşünüyorum. Doğrudan yabancı yatırımlarda 10-15 milyar doları yakalarız" dedi. lık yatırım anlaşması imzalandığını hatırlatan Ergün, 2011'de 12.5 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımına ulaşıldığını kaydetti. Ergün, 2012 yılı için şimdiden karar verilmiş yatırımlar olduğunu söyleyerek, "2012'de Avrupa, ABD ve Ortadoğu'dan yatırımcıların Türkiye'ye geleceğini düşünüyorum. Doğrudan yabancı yatırımlarda 10-15 milyar doları yakalarız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU