Brezilya İngiltere'yi geçti

Hızla gelişmekte olan ekonomiler arasında öne çıkan BRIC üyesi Brezilya, mali krizdeki İngiltere'yi geçerek dünyanın en büyük altıncı ekonomisi oldu

Salı 27.12.2011
Son Güncelleme: Salı 27.12.2011
ABONE OL
Brezilya ekonomisi, İngiltere'yi geçerek dünyanın 6'ncı büyük ekonomisi oldu. Ekonomi ve İş Dünyası Araştırmaları Merkezi'nin (CEBR), gelişmekte olan ülkelerin batılı ülkeleri geçtiğine dikkat çektiği raporunda, son dönemde dünya ekonomik görünümünde Asya ülkelerinin yukarı doğru tırmanış sergilerken, Avrupa ülkelerinin gerilediğini ortaya koydu. CEBR, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözülmesi halinde bölge ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0.6, sorunun çözülememesi durumunda ise yüzde 2 daralacağı tahmininde bulundu. İngiltere'nin bu yıl ABD, Çin, Japonya, Almanya, Fransa ve Brezilya'nın ardından dünyanın en büyük 7'inci ekonomisi olduğunu vurgulayan CEBR, 2016 yılında ise İngiltere ekonomisinin Fransa'yı geçmesinin beklendiğine işaret etti. CEBR, Rusya ekonomisinin bu yıl dünyanın 9'uncu, Hindistan'ın ise 10'uncu büyük ekonomisi olduğunu öngördü. Rusya ekonomisinin 2020 yılında dünyanın 4'üncü, Hindistan'ın da 5'inci büyük ekonomisi olmasını bekleyen CEBR, Almanya'nın söz konusu tarihte 7'inciliğe, İngiltere'nin 8'inciliğe, Fransa'nın ise 9'unculuğa gerileyeceği öngörüsünde bulunuyor.

2.5 TRİLYON $'LIK EKONOMİ
Brezilya ekonomisinin büyüklüğü 2.5 trilyon doları aşarken, İngiltere'nin bu yılı 2.48 trilyon dolar ile tamamlayacağı tahmin ediliyor.

GELİŞEN EKONOMİLER YÜKSELİŞTE
BRIC olarak adlandırılan gelişmekte olan ülkeler Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in önde gelen Batılı ülkeleri geçmekte olduğuna dikkat çeken CEBR uzmanlarından Douglas McWilliams, "Asya ülkeleri ve emtia üreten ekonomiler yukarılara doğru tırmanıp Avrupa gerilerken, dünyanın ekonomi haritası da değişiyor" dedi.

https://www.sabah.com.tr