Sabancı: 2012'ye kuvvetli büyümeyle giriyoruz

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ekonomik ve siyasi istikrarla ekonominin % 8 büyüdüğünü belirterek, "2012'ye kuvvetli bir büyümeyle giriyoruz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 27.12.2011 ABONE OL
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin yüzde 8'lik büyümesinin altında ekonomik ve siyasi istikrar olduğunu belirterek, "2012'ye de kuvvetli bir büyümeyle giriyoruz. Beklenenden daha yüksek bir performans gösterme şansımız var. İddialı, kararlı ama aynı zamanda da temkinli olursak, bu fırtınada yolumuzu kaybetmez ve tüm dünya için bir örnek olmaya devam edebiliriz" dedi. Türkiye'nin krizdeki Euro Bölgesi ve sarsıntılar içindeki Arap dünyasının tam ortasında yer aldığını hatırlatan Güler Sabancı, tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisindeki başarının etkileyici olduğunu vurguladı. 2011 yılının olağanüstü bir yıl olduğunu söyleyen Sabancı, Türkiye'nin büyümenin yüksek hızda devam ettiği ve istihdamın önemli ölçüde artış gösterdiği birkaç ülkeden biri olduğunu belirtti.

DERS ÇIKARSINLAR
2009'dan bu yana Türkiye'nin gösterdiği ekonomik başarının kayda değer olduğunu belirten Sabancı, şöyle konuştu: "Bu başarıda, ülkemizdeki olağanüstü girişimci ruh, ekonomimizin dinamik ve esnek doğası, esnek döviz kuru uygulamaları, istikrarlı maliye politikası ve bunların sonucunda yaratılan güven ortamının payı büyüktür. Komşumuz olan ülkelerin, Türkiye'den çıkartacakları çok ders vardır." Sabancı, cari açığın önüne tasarrufla geçilebileceğini belirtti.

KRİZ 1930'LARI ÇAĞRIŞTIRIYOR
Euro Bölgesi'nde yaşanan krize de değinen Sabancı, "Borç krizi çözülmezse, popülizm, mikro-milliyetçilik ve korumacılık gibi olumsuz dinamikler doğabilir. Bu kriz, 1930 buhranını çağrıştırıyor. Dünya tehlikeleri hafife almamalı ve tarihin derslerinin farkında olmalıdır" dedi. Avrupa Birliği'nin önümüzdeki yıllarda da dünyanın en zengin bloğu olmaya devam edeceğini söyleyen Sabancı, "Türkiye AB hedefinden sapmamalı" dedi. Sabancı, 2012'de holdingin önüne çıkacak fırsatları değerlendireceğini de kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU