Gaz çıkmadan birbirine düştüler

Doğu Akdeniz'de doğalgaz arayan Rum Kesimi'nde Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos ile Rum lider Hristofyas birbirine düştü. Başpiskopos, Rum hükümetine doğalgaz ve Kıbrıs konusunda sert çıktı

Çarşamba 28.12.2011
Son Güncelleme: Çarşamba 28.12.2011
ABONE OL
Mali krizdeki Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin sözde 'Münhasır Ekonomik Bölge' (MEB) içerisindeki doğalgaz arama çalışmaları daha sonuçlanmadan kavga çıktı. Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Rum Hükümeti'nin Kıbrıs sorunu ve doğalgaz konularındaki tutumuna sert eleştirilerde bulundu. Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas ise başpiskoposun yaptığı açıklamalarla günaha girdiğini söyledi. Başpiskopos, Noel yortusunda okunan mesajında, toplumun güvendiği kişilerin kendi kişisel çıkarlarını düşünerek hareket ettiğini, Kıbrıs sorununda ise verilen tavizlerin sürdüğünü söyledi. Hrisostomos, Rum tarafını yabancı güçlerin ve Türkiye'nin oyuncağı olmakla suçladı.

HRİSOSTOMOS HÜKÜMETE YÜKLENDİ
Başpiskopos, Hristofyas liderliğindeki Rum Hükümeti'ne yüklenerek, Rum Hükümeti'nin, Türklerin ve aralarında Kıbrıs'taki BM yetkililerinin de bulunduğu yandaşlarının tuzaklarını ve enerji kaynaklarının keşfinin yarattığı fırsatları görmekten aciz olduklarını savundu.

Başpiskopos günaha girdi'
Rum lider Hristofyas ise Başpiskopos'un açıklamalarına sert tepki gösterdi. Rum lider, Başpiskopos II. Hrisostomos'un yaptığı açıklamalarla günaha girdiğini ifade etti.

https://www.sabah.com.tr