Noel Baba ize gelmiş

Ekonomik krizle sarsılan Euro Bölgesi'nde Noel alışverişleri yüzde 30 azaldı. Türkiye'de ise alışveriş merkezleri, yılbaşı satışlarının da rüzgârıyla bu ayı ciro rekoruyla kapatmaya hazırlanıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 28.12.2011 ABONE OL
Mali borç krizine giren her gün kemer sıkma paketi açıklayan Euro Bölgesi ülkeleri Noel'i buruk kutluyor. Krizin en çok etkilediği İtalya, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'da özellikle hazırgiyimde Noel alışverişleri yaklaşık yüzde 30 azaldı. Hollanda, Finlandiya ve Güney Kore'de tüketici güven endekslerinde düşüş yaşanıyor. Kanada'da da yapılan anketlerde halkın 29.3'ü krizden korkup, Noel harcamalarını kısacağını açıkladı. İngiltere'de de geleneksel hediyeleşme günü kapsamında yüzde 70 indirimden faydalanmak isteyen binlerce kişi Oxford Street'e akın etti. Euro Bölgesi'nde alışverişler kesilirken Türkiye'de ise mağazalar aralık ayında ciro rekoru kırmaya hazırlanıyor. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hakan Kodal, "Aralık ile beraber son iki yılın en yüksek çeyrek cirolarını yaşayacağız. Havaların soğumasının yanı sıra, harcama alışkanlıklarının değişimi bu artışın en önemli nedenleri. Özellikle Anadolu'da rekor artışlar söz konusu" dedi. Avrupa Birliği'nin izole olduğunu ve dünya ekonomisini sürükleyen bölge olmaktan çıktığını belirten Kodal şunları söyledi: "Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan 10 ülkenin harcamaları pozitif yönde ilerliyor. Avrupa'daki tüketici de frene bastı. Türkiye'de durum tam tersi."

Anadolu AVM'leri coştu
AYD ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin kasım ayı sonuçlarına göre, Anadolu AVM ciroları son 2 yılın rekor seviyesine ulaştı. İstanbul AVM'leri ise 2010 Kasım ayına göre yüzde 8 artış gösterdi. Taksit avantajları ve indirimli satışlarla birlikte perakende sektörü eylül ayında kaybettiğini aralıkta geri aldı.

BUGÜN NELER OLDU