Özyeğin: Cari açık 2012'de risk olmaz

Türkiye'de cari açığın kontrol altında olduğunu söyleyen Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin, "Açıkta aşağıya doğru bir iniş başladı. 2012'de risk olmaz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 28.12.2011 ABONE OL
Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, cari açığın şu anda stabilize olduğunu ve aşağı doğru bir inişin başladığını kaydetti. Türkiye'nin cari açığını kontrol altına alması gerektiği için ekonomik büyümenin de yavaşlaması gerektiğini söyleyen Özyeğin, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye'nin geçmişinde yüzde 7-8'lik büyümeler, yüzde 3, 4'lük eksilmeler olduğunu hatırlatan Özyeğin, "Sürdürülebilir, istikrarlı bir büyüme olması önemli. Benim de beklentim ekonominin önümüzdeki sene yavaşlayacağı, planlanmış bir şekilde yavaşlaması gerektiği... Bu, ülkenin potansiyeliyle ilgili değil. Ülkenin büyüme potansiyeli çok daha fazla, ama cari açığı yüzde 8, 9, 10'larda götüremeyiz" şeklinde konuştu.

BANKALARIMIZ KISKANDIRIYOR

Cari açığın 2012'de bir risk unsuru olmayacağının altını çizen Özyeğin, açığın aşağı indiğini ve ekimde 4.6 milyar dolar çıktığını hatırlattı. Son 2 senedir cari açığın her 3 ayda bir önceki senenin 3 ayına göre iki misli olduğunu belirten Özyeğin, "Şimdi artık cari açık stabilize olmuş, aşağı doğru bir iniş başlamış vaziyette. Bu iş, hem kurlarla hem faiz koridoruyla kontrol altına alındı" yorumunu yaptı. Türkiye'de bankacılık krizinin 2001'de yaşandığını aktaran Özyeğin, "Biz krizimizi 10 yıl evvel geçirdik. Bankacılık krizini arkamızda bıraktık ve bankalarımızın durumu, bütün dünyadaki bankacılar tarafından kıskanılacak kadar iyi" diye konuştu.

"2012'de 500 milyon $ yatırım yapacağız"
Bankaların
pahalı olduğuna dikkat çeken Hüsnü Özyeğin, "Fibabanka'yı büyütürüm. Fibabanka'da şube açarak, organik büyümek istiyoruz. Önümüzdeki yıl 3-4 şube açmayı düşünüyoruz" dedi. 2012'de rüzgâr enerjisi yatırımlarına devam edeceklerine işaret eden Özyeğin, "Rüzgârda 2013 sonuna kadar 600-700 milyon dolarlık yatırımımız olacak. 2012'de 400-500 milyon dolar yatırım yaparız" diye konuştu.

Haciz endeksi geliyor
Türkiye 'de ilk kez yatırımcıların risk algılamasının ölçülebildiği "Yatırımcı Risk İştahı Endeksi", Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ve Özyeğin Üniversitesi işbirliği ile oluşturuluyor. MMK Genel Müdürü Yakup Ergincan, endeksin öncü bir gösterge değil, tespit endeksi olduğunu belirterek, "Burası büyüyüp bilgi akışı kuvvetlendikçe daha anlamlı endeksler oluşacak. Mesela haciz endeksi... MKK, 2010'da 1 milyon bildiriyi kayıtlara işledi. 2012'de haciz endeksi oluşturulacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU