Türkiye'nin risk algısı iyileşti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk algısının iyileşmiş durumda olduğunu belirtti.

Çarşamba 28.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 28.12.2011 16:15
ABONE OL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk algısının iyileşmiş durumda olduğunu belirterek, ''Türkiye büyük bir stres testinden geçmiş, aslında bir anlamda Türkiye'ye olan güven önemli ölçüde geçmişle karşılaştırılamayacak şekilde artmış durumda. Bu bizim için önemli bir avantaj. Bu, bundan sonra gelecek bir şoku da çok rahat bir şekilde kalıcı bir tahribat olmadan atlatabileceğimiz açısından bence önemli bir gösterge'' dedi.

Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulunun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, gelinen noktada Avrupa'ya ilişkin kaygıların had safhaya ulaştığını, Avrupa'ya ilişkin risk algısının oldukça yükselmiş durumda bulunduğunu ifade etti.

Şimşek, ''Türkiye'ye baktığınız zaman, Avro Bölgesi ile Lehman dönemiyle, yani kriziyle karşılaştırıldığı zaman Türkiye'nin risk algısı iyileşmiş durumda. Türkiye büyük bir stres testinden geçmiş, aslında bir anlamda Türkiye'ye olan güven önemli ölçüde geçmişle karşılaştırılamayacak şekilde artmış durumda. Bu bizim için önemli bir avantaj. Bu, bundan sonra gelecek bir şoku da çok rahat bir şekilde kalıcı bir tahribat olmadan atlatabileceğimiz açısından bence önemli bir gösterge ve gerçekten bu dönemde Türkiye risk algısının, nispeten düşük seyretmesi özel sektör ve kamu sektörü açısından önemli bir kazanç'' dedi.

Amaçlarının Türkiye'nin bu kırılganlıklarını 2012 ve sonrası dönemde de azaltmak olduğunu vurgulayan Şimşek, ''O nedenle, öyle ümit ediyoruz ki gerek kamu maliyesinde, yani kamu borç stokunun milli gelire oranı, gerekse bütçe açığının milli gelire oranını önümüzdeki 3-4 yılda da sürekli bir şekilde aşağı doğru bir trendde tutmayı hedefliyoruz'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin maliye politikası açısından 2011'de iyi bir dönem geçirdiğini belirten Şimşek, şunları kaydetti:
''Aslında Ulaştırma Bakanlığı'nda olsun milli eğitimde olsun, yani ekstra ilave kaynaklar aktarmasaydık belki bu yıl bütçeyi neredeyse dengede kapatabilirdik. Bütün bu ekstra ilave imkanlara rağmen yüzde 1'lik bir açıkla, genel devlet açığı açısından söylüyorum, kapatmayı ümit ediyoruz. Yani aralık ayında bir miktar açık olacak. Ama doğru bir açık. Çünkü Türkiye'nin altyapısına, eğitimine, geleceğine yatırım yaptığımız için bunun doğru bir şekilde okunması gerekiyor.''

''Türkiye yumuşak inişi başarabilir''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Türkiye yumuşak inişi başarabilir. Çünkü ekonomide özellikle kredi hacminin yavaşlamasına yönelik çok ciddi tedbirler aldık. Şu anda kredi hacminde önemli bir yavaşlama var. Kredi hacminde çok ciddi bir yavaşlama demek aslında yumuşak inişin temelini kurmak demektir'' dedi.

Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kötümserliğin bulaşıcı olduğunu söyledi.

Avrupa'ya ilişkin çok ciddi kaygılar bulunduğunu, küresel ekonomiye ilişkin birtakım kaygılar olduğunu ifade eden Şimşek, ''Bu dönemde biz çok kısa vadeli bakıp yatırımlarımızı ötelersek, tüketimimizi ötelersek aslında Türkiye hak etmediği tekrar öngörülenden fazla bir yavaşlama sürecine girer, bu bir risk. Bu riskin iyi hesaplanması ve doğru bir şekilde yönetilmesi açısından ben bunları söylüyorum'' dedi.

Şimşek, Türkiye'nin kamu maliyesi açısından imrenilir bir noktada olduğunu, Türk bankacılık sektöründe, 2018 yılında devreye girecek Basel 3'ün gerektirdiği sermaye yeterlilik oranın neredeyse iki katına yakın bir sermaye yeterlilik oranı bulunduğunu vurgulayarak, ''Bankalarımız sağlam, yeter ki bu kötümser hava bir şekilde kontrol edilsin, yeter ki Türkiye orta uzun vadeli bir perspektifle yoluna devam etsin. Ben bunu çok önemsiyorum'' diye konuştu.

Türkiye'de güçlü iç talep ve bir cari açık olduğuna işaret eden Bakan Şimşek, şunları kaydetti:

''Türkiye yumuşak inişi başarabilir çünkü ekonomide özellikle kredi hacminin yavaşlamasına yönelik çok ciddi tedbirler aldık. Şu anda kredi hacminde önemli bir yavaşlama var. Kredi hacminde çok ciddi bir yavaşlama demek aslında yumuşak inişin temelini kurmak demektir. Bir de tabii ki reel efektif kurda çok ciddi bir düzeltme yaşandı. Bu düzeltme de tabii ki geçici de olsa Türkiye'nin rekabet gücüne olumlu yansıyacaktır. Bir de tabii ki Türkiye ihtiyatlı bir orta vadeli programa sahip, ben bunu da önemsiyorum.''

Siyasi istikrar...

Bütün bunlara ek olarak Türkiye'nin gerek yumuşak inişi başarması gerek orta uzun vadede hedeflerini gerçekleştirmesi açısından gerekse küresel krize karşı dayanıklı olmasını sağlayacak en önemli faktörün siyasi istikrar olduğunu söyleyen Şimşek, bugün Amerika'da da Avrupa'da da temel sorunun siyasi istikrar eksikliği, hükümetlerin nispeten zayıflamış olması olduğunu, oysa Türkiye'de daha yeni seçimi geride bıraktıklarını, yüzde 50 gibi çok güçlü bir desteğe sahip, ciddi anlamda kriz yönetme deneyimi olan bir hükümet, güçlü siyasi irade söz konusu olduğunu, bunun altının çizilmesi gerektiğini belirtti.

Şimşek, ''Sizler de plan programınızı yaparken gerek kamu maliyesindeki bu güçlü duruş gerekse bankacılık sektörünün sağlam yapısı gerekse siyasi iradenin ve siyasi görünümün güçlü olmasını göz ardı etmeyin'' dedi.

DEİK'in rolünü çok önemsediğini dile getiren Şimşek, ''Eğer gerçekten Türkiye özellikle önümüzdeki 10 yılda olumsuz bir görünüme sahip AB'den az etkilenecekse DEİK'in yapacağı çalışmalar bence çok önemli olacak. Özellikle yeni pazarların geliştirilmesi özellikle şu anda nispeten zayıf olduğumuz Asya bölgesi olsun gerekse Latin Amerika ülkeleri olsun orada daha güçlü bir şekilde konumlanmamız için bizim DEİK'in güçlendirilmesine ihtiyacımız var. DEİK'in başarılı olması için, ihracatçılarımızı yatırımcılarımızı konumlandırması için ne gerekiyorsa biz DEİK'in yayındayız'' diye konuştu.