Aslan'ın gözü uykudaki 5 milyon kişide!

Halkbank Genel Müdürü Aslan, özkaynak kârlılığında dünya altıncısı olan bankada hedefin 5 milyon uyuyan müşteriyi tekrar aktif hale getirmek olduğunu söyledi

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, uykudaki müşterilerinin peşine düşecek. Krizde 2008-2009 arasında sektördeki kredilerin yüzde 42'sini Halkbank'ın verdiğini anlatan Aslan, müşterilerle kredi hattını kesmemelerinin kendilerine çoğu bireysel 1 milyon 150 bin yeni müşteri getirdiğini söyledi. Aktif müşteri sayısını 7 milyonun üzerine çıkaran Aslan'ın gözü yeni müşteriden çok bankada hesabı olup işlem yapmayan 5 milyon kadar eski müşteride... Bir başka deyişle Aslan ve ekibi, Halkbank'da hesabı olup kullanmayan yani uykuda olanları 2012'de uyandırmayı amaçlıyor.

KREDİDEN KAZANIYORUZ

Temmuz ayı ortasında Halkbank Genel Müdürü olarak atanan Süleyman Aslan, ilk kez geniş katılımlı bir toplantıda basın karşısındaydı. Süleyman Aslan, The Banker dergisi 9 aylık bilanço sıralamasına dayanarak özkaynak kârlılığında dünya altıncısı, Avrupa ikincisi, Türkiye'de ise ilk sırada olduklarını anlattı. Eylül 2011 bilançosuna göre 91 milyar liraya yakın bir aktif toplamlarının olduğunu da aktaran Aslan, muhtemelen bu yıl yüzde 20'den fazla aktif büyümesi gerçekleştireceklerini dikkat çekti. Aslan, kârlılıkta elde edilen başarının arkasında kamu kağıdına dayalı bilanço yapısından kredilere dayalı bir yapıya geçilmesi olduğunu anlattı. Aslan "Biz krediden, dış ticaretten para kazanır olduk. Gelir kaynakları çok çeşitlendi. Maliyetleri de iyi yönettik dolayısıyla kârlılık iyi" dedi. 2010'yu 2 milyar 10 milyon TL karla kapatmıştı Halkbank... Aslan bu yılki kârlarının geçen yılın üzerinde olduğunu söyledi. 2012'de ise hedef net kârı yüzde 10 civarında artırmak. Aslan "Hâlâ sermayemizin 10 katına kadar aktifi rahatlıkla çevirebilecek durumdayız" diye konuştu.

TAKSİT KALKMAMALI

Kartta tek limit konusunda ise daha bilinmeyen çok nokta olduğunu da kaydeden Aslan, bunun müşteri memnuniyetsizliği de yaratabileceğinin farkında olduklarını anlattı. Aslan "Limitlerin kalkması anlamlı ama taksitin kalkması ciddi anlamda hem üretime hem tüketime fren yaptırır" dedi.

2012'DE BİN KİŞİ İŞE ALINACAK
Aslan, bazı illerden şube açma talepi geldiğini belirterek, "Anadolu'da şube daha avantajlı. İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde şubeler 1 yılda, Anadolu'da ise 6 ayda kâra geçiyor" dedi. 2012'de 60 şube açacaklarını belirten Aslan, bin yeni personel alımı yapacaklarını söyledi. Bin 452 kişinin emekliliğinin geldiğine işaret eden Aslan, yaklaşık 500 kişinin 2012'de emekli olacağını söyledi.

HALKBANK TAKSİ DURAĞINA PARK ETTİ
Aslan, bankanın taksi duraklarını yenilemesine yönelik bir çalışmasından da bahsetti. Süleyman Aslan, "Taksi duraklarını tüm ihtiyaçları giderecek şekilde dizayn ediyoruz. Bugüne kadar Antalya, Çorum, Aksaray, Tokat, İstanbul, Diyarbakır, Karabük illerinde toplam 48 adet durak yapıldı. 2012'de bu sayı 100'ün üzerine çıkacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU