Hintli dev 500 milyon dolarla geliyor

Hindistanlı Aditya Birla Group'tan Adana'ya 510 milyon dolarlık yatırım kararı.

Perşembe 29.12.2011 12:23
Güncelleme: Perşembe 29.12.2011 12:24
ABONE OL
Hindistanlı Aditya Birla Group, değeri 5 yıl içinde 510 milyon dolara ulaşacak yeni yatırımla, Adana Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 100 hektarlık arazi üzerinde bir viskon elyaf üretim tesisi kuracak.

Aditya Birla'nın yatırım kararı, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı tarafından Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisinde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, yaklaşık bir yıldır takip ettikleri sürecin sonunda hayata geçirilen bir yatırım kararını açıkladıklarını belirterek, 5 yıl içinde 510 milyon dolar olan yatırım rakamının, işletme sermayesi de eklendiğinde 600 milyon dolara ulaşacağını ve 550 kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti.

Aditya Birla Group'un, yatırım için Türkiye'de karar kılmasının, küresel yatırımcılar nezdinde Türkiye'nin ne derece önemli ve anlamlı yer tuttuğunu gösterdiğini belirten Aycı, bunun hem Aditya Birla şirketlerinin, hem Hindistan'ın diğer önemli şirketlerinin uluslararası yatırım için Türkiye'yi daha fazla gündemlerine alacakları ve tercih edecekleri inançlarını kuvvetlendirdiğini söyledi.

Aycı, mevcut durumda viskon elyafın Türkiye'de üretilmediğini, tamamıyla ithal edildiğini ifade ederek, yatırımın cari açığın kapatılması, ithalatın önünün kesilmesi ve teknoloji transferi açısından öneminin altını çizdi.
İhracat pazarları gibi yatırım çekme pazarlarını da çeşitlendirme faaliyetleri kapsamında Körfez ve Asya ülkelerine daha fazla önem vermeye başladıklarını aktaran Aycı, bu stratejiye devam edeceklerini söyledi.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ