BMW fena yakalandı

Türkiye'de 'başörtüsü' bahanesiyle sponsorluk iptaline girişen BMW'nin dünyada birçok radikal dini örgüte para aktardığı ortaya çıktı. BMW, Hıristiyan misyonerlik örgütü Kurtuluş Ordusu'na da Yahudi Film Festivali'ne de sponsor oluyor

Türkiye'de ünlü rallici Burcu Çetinkaya'nın program sponsorluğunu başörtülü arkadaşı Merve Sena Kılıç'ı bahane ederek iptal eden BMW fena yakalandı. Kurumsal sponsorluk kuralları arasında din ve mezheplere ait sosyal kulüpler, siyasi partiler ile ticari-politik organizasyonlara yer vermediğini açıklayan şirketin radikal Hıristiyan ve Yahudi örgütlerle sponsorluk anlaşmaları olduğu ortaya çıktı. Hatta şirket dini organizasyonlara milyonlarca dolar bağış yapıyor.

ASKERLER TÜRKİYE'DE

Markanın sponsorlukları arasında en dikkat çekici olanı Salvation Army (Kurtuluş Ordusu). Hıristiyan örgüt misyonerlik faaliyetleriyle biliniyor. Küresel Hıristiyan Kilisesi'nin evangelist ayağında yer alan Salvation Army'nin internet sitesinde yer alan misyon bölümünde "Mesajımız İncil temelinde" ifadeleri yer alıyor. Yardım kuruluşu şeklinde de çalışan Salvation Army için 113 ülkede 25 bin kişi çalışıyor. Türkiye'de de birçok şehirde faaliyetleri olan Salvation Army yardım da topluyor. Örgütte müritler ve çalışanlar asker olarak değerlendirilirken, ordunun liderine de general deniliyor. Şirketin yeni yıl sponsorlukları arasında Ulusal Hıristiyan Kolejleri Spor Birliği de bulunuyor. Sanat alanında da sponsorluğu olan markanın dinsel ayrım yapmadığı konusunda bir diğer çelişkisi ise 2001'de Seattle Yahudi Film Festivali'nin ana sponsoru olması.

SİYAHLARA DA DESTEK
BMW'nin eğitim alanında da birçok bağışı ve sponsorluğu bulunuyor. Bunlar arasında şirketin temel sponsorluk felsefesine aykırı olarak özellikle siyahlara ve diğer ırklara yönelik faaliyetleri var. ABD'de sadece siyah Amerikalılar için kurulan bir eğitim kurumuna da sponsorlar. National Association for the Advancement of Colored People kuruluşunun amacı renkli insanların Amerika'da korunması. Misyonları politik, eğitim, sosyal ve ekonomik eşitlik. Bir diğer eğitim sponsorluğu ise United Negro College Fund. Siyahların eğitimi için para veriliyor ve 65 bin öğrenciye destek olunuyor.