Eczacılardan isyan

İlaç firmaları, iskonto oranları geri çekilmesine rağmen eczacının stok zararını karşılamayınca eczacılar da "bizimle dalga geçiliyor" diyerek duruma tepki gösterdi. Sorun çözülmezse eczacılar yargıya gidecek

Üyelerini yabancı ilaç firmalarının oluşturduğu Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği'nin (AİFD), kendi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama eczacıları çileden çıkardı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) iskontolarda 1.5 milyar liralık geri adımı sonrası eczanelerin stok zararını karşılamak konusunda geride duran ve "Kamu, eczanede hastalar tarafından fark ödemesi yapılmasını gerektiren iskontoların bir kısmını düzelttiği halde tamamını düzeltmemiştir" açıklamasıyla mevcut durumu haklı göstermeye çalışan ilaç firmalarına karşı eczacılar da harekete geçti.

ZARAR 160 MİLYON LİRA

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ilaç firmalarının eczacıyla hastayı karşı karşıya getirmeye çalıştıklarını söyledi. AİFD'nin kamuya verdiği taahhüde uymayıp belirlenen kamu kurum iskontosu oranlarını uygulamayarak eczacıları zora soktuğu ve mağdur ettiğini belirten Çolak, "Neredeyse bizimle dalga geçiyorlar. İlaç fiyatları düştükten sonra ciddi bir stok zararı ortaya çıktı. Kararın alındığı kasım ayından bugüne 160 milyon liralık stok zararımız oluştu" dedi. Daha önce yapılan indirimlerde de bazı firmaların zararı karşılayıp bazılarının ise karşılamadığını dile getiren Çolak, "Artık stok zararını karşılamayacaklarını somut olarak yaptıkları açıklamayla dile getirdiler. Yasa bile bağlamıyor bu firmaları. Yılbaşından sonra bu durum sürerse yargı yolunu deneyeceğiz. Artık bedel ödeyecek halimiz kalmadı" dedi. Çolak, şunları söyledi: "Durum düzelmediği takdirde 24 bin eczanemizden gelen örgütlü gücümüzü kullanarak, iskontosu ödenmeyen hiçbir ilacı eczacılarımız alıp satmayacak."

'247 İLACIN SORUMLUSU DEĞİLİZ'
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaptığı düzenlemeyle ilaçtaki kamu kurum iskontolarının artışından doğan kriz için 17 Aralık'ta kısmi bir düzeltme yapılarak sadece 125 ilaçta sorunun çözüldüğünü ancak 247 ilaçta sorunun devam ettiğini bildirdi. Saydan, "Eczanelerimize gelen vatandaşların ulaşamadığı 247 ilacın sorumlusu eczacılar değildir, firmalara yaptıkları düzenlemeyi uygulatamayan yetkililerdir" diye konuştu. 2004-2011 arasında ilaç fiyatlarında 250'den fazla kez düşüş yapıldığı için eczacıların mağdur olduğunu ifade eden Saydan, "İlaç fiyatlarındaki indirimlerden doğan zararlarımızdan dolayı mali krize girdik" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU