İMKB'nin yeni patronu Turhan

İMKB'nin yeni patronu Merkez Bankası Başkan Yardımcısı M. İbrahim Turhan oluyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, başkanlık için önerilen Turhan ismine "olur" verdi, kararname Köşk'e gönderildi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan'ın görev süresi dolarken, borsada yeni yönetimin ataması için de düğmeye basıldı. Yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 31 Aralık'a kadar kamu tarafından başkan dâhil olmak üzere 4 kişinin atanacağı belirtilmişti. İMKB Başkanı olarak Köşk'e Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan'ın adı sunuldu. Turhan'ın atamasına ilişkin kararname dün sabah Cumhurbaşkanlığı'na iletildi. Birlikte çalışacağı diğer üç ismi ise Turhan'ın belirleyeceği öğrenildi.

ÜÇ ÜYE SEÇİLMİŞTİ
Merkez Bankası'nda görev yaptığı sürece açık sözlülüğü ile tanınan Turhan, bu kez susmayı tercih etti. İMKB Başkanlığı'na atanmasının kendisi dışında gelişen bir süreç olduğunu ifade ederek, açıklama yapmak istemedi. Turhan'ın kararnamesinin pazar günü Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. KHK uyarınca İMKB'de yönetim kurulu üye sayısı 5'ten 7'ye çıkarıldı. İMKB'nin olağanüstü genel kurulunda üç yeni üyenin seçimi gerçekleştirildi. Seçim sonucunda yönetim kurulunda görev alacak aracı kuruluş temsilcileri İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç, Piramit Menkul Genel Müdürü Mehmet Osmanoğlu ve Başkent Menkul Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Cavidan Konuralp olarak belirlendi.

ERDOĞAN SEVİYOR
İbrahim Turhan'ın ismi daha önce de eski Başkan Durmuş Yılmaz'ın görev süresinin dolmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı için de geçmişti. Turhan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sevdiği ve desteklediği bürokratlar arasında yer aldığı biliniyor.

BAŞARILARLA DOLU YAŞAM ÖYKÜSÜ
Dr. M. İbrahim Turhan, 1968 yılında İzmir'de doğdu. Orta öğrenimini 1987 yılında Galatasaray Lisesi'nde birincilikle tamamladı ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü'nü birincilikle kazandı. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Uluslararası Bankacılık yüksek lisansını "Kamu Kesimi Açıklarının Makroekonomik Sonuçları ve Türkiye'de Bankacılık Kesimi Üzerinde Etkileri" konulu tez ile bankacılık doktorasını da, "Finansal Krizler ve Reel Sektör Üzerindeki Etkileri: Türkiye Örneği" konulu tez ile tamamladı. Turhan, bu dönemde aynı kurumda öğretim elemanı olarak görev yaptı.
400 MİLYAR BÜYÜKLÜĞÜ YÖNETECEK
İMKB'nin 6'ncı başkanı olarak görev yapacak olan Turhan, dünyanın sayılı borsalarından birinin başına getirildi. 2010 rakamlarına göre İMKB, piyasa değeri açısından da gelişmekte olan piyasalar arasında 308 milyar dolarla 14'üncü sırada bulunuyor. İşlem hacmi açısından 6'ncı sırada yer alan borsanın büyüklüğü yaklaşık 400 milyar lira.

BUGÜN NELER OLDU