2012'nin falına bakanlar yanılacak Türkiye büyüyecek

2012'de Türkiye'nin vites küçülteceğini iddia edenlere Bakan Binali Yıldırım'dan yanıt geldi. Yıldırım, "Türkiye'nin falına bakanlar yanılacak, Türkiye büyüyecek" dedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2012'de Türkiye'nin büyümeye devam edeceğini söyledi. Bakan Binali Yıldırım, 2002'den önce yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'de neredeyse hiç özel uçak kalmadığını, şu anda bu sayının 100'ü aştığını söyledi. "Özel uçak sayımız neredeyse tarifeli sefer yapan filomuzun 2003'teki sayısına ulaştı" diye konuşan Bakan Yıldırım, "Bunlar bir ülkenin nasıl büyüdüğünü, nasıl geliştiğini, nasıl kalkındığını, neleri başardığını, istikrarı ve güveni gösteren önemli gelişmelerdir. 2012 için Türkiye'ye fal bakanlar boşuna heveslenmesin. Türkiye, büyümeye devam edecek, Türkiye üretmeye devam edecek. Türkiye, ülkesinin, milletinin, büyük Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için büyük ve önemli projeleri gerçekleştirmeye devam edecektir" dedi.

YATIRIMA 'JET HİZMET'

Ankara Esenboğa Havaalanı Genel Havacılık Terminali'nin açılışında konuşan Bakan Binali Yıldırım, terminalin hizmete girmesiyle özel jetle seyahat edenlerin gereken hizmeti alabileceği bir altyapının sağlandığını dile getirdi. Yıldırım, yurtdışından yatırım ve iş amacıyla gelen işadamlarının terminalden seri bir şekilde hizmet alabileceğini belirtti.

GÜNDE 300 UÇAK KULLANIYOR
Ankara'nın dünyaya açılan kapısı Esenboğa Havaalanı'nın yolcu sayısının 10 yılda 8.5 kat arttığına işaret eden Bakan Binali Yıldırım "2002'de bu havaalanından 80 tane uçak kalkıp iniyordu, şimdi günde 300 tane uçak kalkıp iniyor" diye konuştu.

Türkiye'de özel jet sayısı 120'ye ulaştı
GENEL Havacılık Terminali'nin, DHMİ ve TAV'ın ortak projesi olduğunu belirten Yıldırım şöyle konuştu: "Esenboğa Havaalanı esasında 2002'de 1 milyon kişiyi zor bulan bir havaalanıydı. Doğru dürüst iç hatlar yok, dış hatlar yok. Terminali köy meydanını andırıyordu. İşte böyle bir havaalanından Türkiye'nin 4'üncü büyük havaalanına ulaşmış bulunuyoruz. 1 milyon olan yolcu sayısı iç ve dış hatlarla bugün 8.5 milyonu aşmıştır." TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener de dünyada 12 bin özel uçak, 17 bin de yolcu uçağı bulunduğunu belirtti. Türkiye'de 120 iş jeti bulunduğunu ifade eden Şener, İstanbul'da bu hizmeti çok iyi bir şekilde verdiklerini, Ankara'da da aynı şekilde sürdüreceklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN