Apartmanlara pazarlıkla elektrik

EPDK sanayici için aylık 540, konutlarda 620 TL elektrik tüketene pazarlıkla elektrik alabilmenin önünü açtı. Apartman ve siteler tüketimlerini birleştirerek ucuz elektrik alabilecek

Pazarlıkla elektrik alımı, apartman ve sitelere de indi. Herkese pazarlıkla indirimli elektrik almanın yolunu açmak için kolları sıvayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), önemli bir adım daha attı. Kurul, dün aldığı kararla elektrikle serbest tüketici limitini yıllık 25 bin kilovata indirdi. Böylece, aylık elektrik tüketimi 540 lirayı geçen sanayici ile 620 lirayı aşan apartmanlar elektrik üretim şirketleriyle pazarlığa oturabilecek. EPDK ayrıca tüm müşterilere, "Birden fazla istasyonu, şubesi, fabrikası olanlar, toplamda belirtilen tutarlarda elektrik tüketiyorsa elektriğini indirimli alabilir" dedi. Yani işletmeler tüm şubelerinin elektrik tüketim değeri üzerinden pazarlık yapabilecek. Aynı şekilde bir apartman ya da sitede yaşayanlar da elektrik tüketimlerini birleştirerek serbest tüketici uygulamasına geçebilecek. Karar sonrası Türkiye'deki bir işletme veya bir site farklı illerde bile olsa tüm elektrik tüketim miktarını toparlayarak elektrik şirketleri ile pazarlığa oturabilecek. Kullandığı elektriğini, hangi ilde olursa olsun isterse Hakkari'deki elektrik üreticisinden de satın alabilecek. Ayrıca kullanacağı elektriğin hangi kaynaktan üretildiğini de seçebilecek.

LİMİT DÜŞTÜ

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, SABAH'a yaptığı değerlendirmede bugünkü elektrik fiyatları ile yaklaşık olarak aylık 540 liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen sanayici, 620 liranın üzerinde ödeme yapan mesken ve 645 liranın üzerinde ödeme yapan ticarethane abonelerinin serbest tüketici olarak tedarikçisini seçebileceğini söyledi

SERBEST REHBERİ
KİM SERBEST TÜKETİCİ OLABİLİR?
Yıllık tüketimi 25 bin kilovattan fazla olanlar serbest tüketici olabilir.

SERBEST TÜKETİCİ NASIL OLUNUR?
Şehir merkezlerinde dağıtım şirketlerine, şehir merkezleri dışında ise doğrudan TEİAŞ'a başvurarak serbest tüketici unvanı alınabilir.

HANGİ TÜKETİM ESAS ALINACAK?
İşletmeler hangi ilde olursa olsun şubelerini, apartman ve sitelerde ortak talep toplayarak serbest tüketici olabilir.

HANGİ YIL TÜKETİMİ ESAS ALINIR?

Serbest tüketici olabilmek için başvurudan bir önceki yılın tüketimi esas alınır. Ancak önceki yıl tüketimi az olan müşteri, "Bu yıl ayda 25 bin kilovat tüketmeyi taahhüt ediyorum" diyerek serbest tüketici olabilir.

UYGULAMA NE HAK GETİRİYOR?

Serbest tüketici olan aboneler bulundukları ildeki elektrik dağıtım şirketine bağlı olmaksızın istediği üreticiden elektrik alabilir.

ARIZA DURUMLARINDA NE OLUR?

Serbest tüketiciler bulundukları il dağıtım bölgesine iletim ve dağıtım payı öder. Arıza yine dağıtım şirketi tarafından ücretle karşılanır.

BORÇLAR ÖDENMELİ Mİ?

Serbest tüketici olabilmek için herhangi bir elektrik borcu olmaması gerekiyor.

Piyasanın yüzde 77'si serbest
Bu kararla çok daha fazla tüketicinin karşılıklı pazarlıkla daha ucuza ve daha uygun koşullarda elektrik tüketebilmesine olanak sağladıklarını aktaran Köktaş, "Piyasa açıklık oranı yaklaşık yüzde 77'e ulaşmış bulunuyor. Limiti azaltmamız sayesinde serbest tüketici sayısının önümüzdeki süreçte katlanarak artacağını düşünüyoruz" dedi. Köktaş, 2015'e kadar serbest tüketici limitini sıfırlayarak tüm elektrik tüketicilerinin pazarlıkla elektrik almasının önünü açacaklarını vurguladı.


BİZE ULAŞIN