Komşu'yu 'komiser' yönetecek

Almanya'dan iflasın eşiğindeki Yunanistan'ı kızdıracak bir teklif geldi. Mali politikalardan memnun kalmayan Merkel yönetimi, Yunanistan'ın bütçe kontrolünü AB komiserine devretmesini istiyor

Cumartesi 29.01.2012
ABONE OL
İflasın eşiğindeki Yunanistan içinde bulunduğu borç krizini yönetemeyince Almanya'dan Komşu'yu kızdıracak teklif geldi. Angela Merkel yönetimindeki Alman hükümeti, Yunanistan'ın mali bütçe kontrolünü Euro Bölgesi maliye bakanlarının belirleyeceği bir 'bütçe komiseri'ne devretmesini istedi. Söz konusu teklif, Yunanistan'ın borç krizinden kurtulmasına yardımcı olacak kredilerin ikinci kısmının ödenmesi için reformları hızlandırması talebinin ardından geldi. İngiliz Financial Times gazetesinin kaynaklara dayandırdığı haberinde Almanya, Euro Bölgesi ülkeleri temsilcilerine verdiği bir dilekçeyle, şimdiye kadar memnun edici bir sonuç alınamadığını savunduğu Yunanistan'ın bütçe bağımsızlığından vazgeçerek, kontrolü Euro Bölgesi ülkelerinin maliye bakanları tarafından görevlendirilen bir 'bütçe komiseri'ne devretmesi gerektiğini savundu. Teklife göre, Yunan bütçesini kontrol edecek komiser, vergi toplama ve harcama kararlarını verirken, ülkeye verilecek kredi yardımlarını veto etme hakkını da elinde bulunduracak.

BÜTÇEYİ TEK MERKEZ YÖNETECEK

Kaynaklara dayandırılan haberde, görüşmelerde temel olarak Yunanistan bütçe açığının aşağıya çekilmesinin öncelikli bir konu teşkil ettiği ve bunun için alınabilecek hukuki önlemler üzerinde durulduğu belirtildi. Euro Bölgesi ülkeleri arasındaki tartışmalarda Yunan devlet bütçesinin bir merkezden yönetilmemesi gözönüne alınarak, AB tarafından verilecek talimatların Yunanları daha tutarlı yönlendirebileceği ve karar süreçlerini hızlandırabileceği ileri sürüldü. Yunanistan maliye bakanlığından üst düzey bir yetkili ise Atina yönetiminin böyle bir tekliften haberdar olmadığını ve yorum yapamayacaklarını söyledi.