Tüccar sanatçılar

Türkiye'de televizyonda, sinemada gördüğümüz şarkılarını dinlediğimiz birçok sanatçı sahne arkasında birer tüccar. Kimi petrolcü, kimi restorancı, kimi de müteahhitlik yapıyor. Ticarete atılma nedenleri hemen hemen aynı: Sahne hayatı bittiğinde güvence

Türkiye'de kimi sanatçı gelecek garantisi, kimi hayallerini gerçekleştirmek, kimi de daha çok para kazanmak için ticarete atılıyor. Aslında yurt dışında da benzer örnekler sözkonusu… Bizim televizyonda veya sinemada gördüğümüz, şarkılarını dinlediğimiz, albümlerini bildiğimiz sanatçılar çeşitli nedenlerle, sahne arkasında birer turizmci, antikacı, petrolcü, restorancı, yapımcı ya da müteahhitler. Örneğin, İbrahim Tatlıses'in kebap zincirinden uçak kiralamaya kadar birçok şirketi var. Emrah spor salonu, Adnan Şenses benzin istasyonu sahibi. Peki sanatçılar hangi alanlara neden yatırım yapıyor? Türkiye'deki pek çok sanatçı aslında mesleği dışında başka işlerle uğraşıyor. Sanatçıların çoğu aslında ticarete gelecek kaygısıyla giriyor. Yani sahne ve ekran hayatları bittiğinde yaşamlarını idame ettirecek parayı kazanabilmek için iş dünyasına adım attıklarını söylüyorlar. Bir de Anadolu'dan gelenler var. Onların nedeni ise yakınlarına iş olanağı sağlamak.

Hülya Avşar
İŞİ: Sanatçı. Farklı sektörlerde ticarete girmiş durumda. Bir zamanlar kendi ismiyle dergi çıkaran sanatçı Mudo ile Hülya Avşar markalı tişörtler üretti. Şimdi arsa alıp, villa yaptırıyor. Müteahhitliğe soyundu.

Emrah İpek

İŞİ: Namı diğer küçük Emrah, 1984 yılında çıkardığı bir kasetle, hayatımıza girdi. Küçük Emrah büyüyene kadar kazandığı parayı ev arsa alarak yani gayrimenkule yatırarak değerlendirdi. Ayrıca Fulya Polat Residence'ın alt katında bulunan spor salonunu işletiyor. Emrah ticarete yatırım için ancak daha da önemlisi hayalini gerçekleştirmek istediği için girdiğini söylüyor.

Seray Sever

İŞİ: Sever, kozmetikçi Tekin Acar'la ortak olarak Brad Pitt gibi müşterileriyle tanınan ABD'li lüks kişisel bakım ürünleri üreticisi Kiehl's markasının zincirini kurdu. 200 bin lira sermayeyle kurulan Mia Kozmetik adlı şirket ilk Kiehl's mağazasını Akmerkez'de açtı. Şimdi üç şubeye çıktı.

Mustafa Sandal

İŞİ: Mustafa Sandal, 'Fikiron Sağlık Ürünleri' adlı bir şirketi var. Mustafa Sandal'ın şirketteki ortağı ise inşaat sektöründe yatırımları bulunan yakın arkadaşı Cengiz Yatağan. Yatağan, ortağı olduğu Akmer İnşaat ile tanınıyor.

Tamer Karadağlı

İŞİ: TST Gıda ve Su Sanayi adlı şirketi var. Karadağlı ayrıca Türk Patent Ensitüsü'nden su sektöründe kullanılmak üzere 'Suna' ve 'Artı' markalarını koruma altına aldırdı. Karadağlı'nın ortakları ise Ali Tirkeş (Ünilever ve Goodyear pazarlamada çalışmış biri) ve Ufuk Tezer ( Yaşar Holding eski CFO'su)… Faaliyetlerine devam eden şirketi küçük yatırımlarla büyütmeye çalışıyor.

Tuğba Büyüküstün

İŞİ: 'İstron Elek- da sahibi. tronik Teknolojileri' adlı bir şirketi olan oyuncu, bir saç telinden TIR'a kadar çok çeşitli ağırlıkları tartan hassas teraziler, tartılar, basküller ve kantarları satışa sunuyor. Büyüküstün'ün, babası Serdar Büyüküstün ve annesi Handan Büyüküstün'le birlikte Baykon adlı bir tartı aletleri şirketi daha var. Yeni şirketle işlerini daha da büyüten Büyüküstünler'in şirketinin merkezi Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunuyor.

İbrahim Tatlıses

İŞİ: Bir konserinden yaklaşık 50 bin dolar kazanan, vergi verenler listesinde üst sıralarda olan İbrahim Tatlıses'in 15'in üzerinde şirketi var. İlk olarak Tatlıses Turizm adlı bir otobüs şirketiyle ticarete atılan İbrahim Tatlıses daha sonra kebapçılığa, oradan da otel işletmeciliğine geçti. Bugün sanatçı özel uçak şirketi Tatlıses Air dışında, Kuzey Irak'ta "Tatlıses Sitesi" inşaatı, Tatlıses Prodüksiyon, Tatlıses TV ve By Tatlıses isimli bir gömlek markasının da sahibi.

Ebru Gündeş
İŞİ: Son yılların en popüler sektörlerinden olan tarım ve hayvancılığa yatırım yapan ünlü isimler arasında Ebru Gündeş de var. Gündeş ve ağabeyi Cengiz Kumartaşlı, 'Güntaş Tarım Hayvancılık' firması çatısı altında büyükbaş hayvan yetiştirip, süt üretiyor. Ebru Gündeş'in toprağa büyük değer atfettiği ve yeni sektörü olan hayvancılığa çok önem verdiği biliniyor. Tekirdağ Muratlı'da abisi Cengiz Kumartaşlı'nın başında olduğu çiftlikte 500 büyükbaş hayvanı var.

Cem Yılmaz

İŞİ: Kardeşi Can Yılmaz ile birlikte 100 bin lira sermayeli CMYLMZ Fikir Sanat Film Yapım adlı şirketi bulunuyor...

Şahan Gökbakar

İŞİ: Recep İvedik karakterinin yaratıcısı ünlü oyuncu Şahan Gökbakar'ın yönetmen kardeşi Togan Gökbakar'la ortak kurduğu 'Çamaşırhane' adında yapım şirketi var. Togan Gökbakar, Çamaşırhane'yi yapımcılık işleri için hazırladıklarını söylerken, 'Çamaşırhane Film'in yüzde 70'i Şahan Gökbakar'ın, kalanı da Togan Gökbakar'ın. 'Çamaşırhane' şirketi, sinema filmlerinden televizyon dizilerine, çizgi filmlerden belgesellere kadar tüm yapımcılık işleriyle uğraşıyor. DVD, internet sitesi gibi işler de yapıyor.

BİZE ULAŞIN