Çirkin teklife Komşu'dan ret

Komşu, Almanya'nın Düyun-u Umumiye* teklifine sırt döndü. Yunan bütçesinin başına yabancı komiser atanması teklifi Atina'da anında reddedildi

Almanya'nın Yunanistan ve benzeri gibi iflasın eşiğinde bulunan AB ülkelerinin bütçelerini gözetleyecek hatta yürürlüğe sokacak Avrupalı bir komiserin tayin edilmesini öngören önerisi Atina'nın şiddetli tepkisine yol açtı. Öneri AB komisyonu tarafından da reddedilirken Yunan hükümeti kararı "aşağılayıcı" olarak nitelendirdi. Yunan Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos, ekonomik kriz geçiren Yunanistan gibi ülkelerin milli gururuyla oynanmasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu söyleyerek Almanya'nın önerisinin tartışılmasına bile gerek olmadığını kaydetti. İngiliz Financial Times gazetesine göre Almanya, Yunanistan ile ilgili bu önerisini euro para birimi kullanan AB'nin 17 ülkesine iletti.

'NAZİ İŞGALİ GÜNLERİ GİBİ'
Almanya bu önerisiyle bütçe açığını kapatamayan, vergi toplamakta zorluk çeken, kreditörlerine karşı mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen, Yunanistan gibi iflasın eşiğinde bulunan ülkeleri -bir bakıma cezalandırmak amacıyla- ülke ekonomisini gözetleyecek, denetleyecek, bütçesini yürürlüğe sokacak - büyük bir olasılıkla Alman kökenli- Avrupalı bir komiserin tayin edilmesini talep etmişti. Ancak Almanya'nın önerisi Yunan kamuoyu ve basını tarafından İkinci Dünya Savaşı süresinde Nazi Almanya'sının Yunan işgali günlerinde uyguladığı yöntemlere benzetildi. O dönemde Almanya'ya karşı duyulan kin ve nefret duygularını canlandırdığı iddia edildi.

AB zirvesi bugün
Öte yandan Yunan Başbakanı Lukas Papadimos, Yunan ekonomisinin yeniden masaya yatırılacağı bugünkü AB zirvesine katılmak için Brüksel'e hareket etti. Yunan hükümetinin ülke ekonomisini iflasın eşiğinden kurtulması için ihtiyaç duyduğu 130 milyar euro civarındaki ikinci mali yardım paketi ile ilgili müzakerelerini ise hafta içinde tamamlaması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN