Devlet 51 yıl sonra OYAK'a girebildi

Denetlenemeyen kurum olarak gösterilen OYAK'ı Sayıştay ve Hazine müfettişleri inceliyor

1961 yılında çıkan 205 sayılı OYAK Kanunu nedeniyle kurumsal olarak denetlenemeyen OYAK'a devlet girdi. Meclis Oyak Komisyonu'nun isteğiyle Sayıştay ve Hazine müfettişleri kurumda inceleme yapıyor.

VERGİ VERMEYEN VE DENETLENMEYEN KURUM OYAK
Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, Devlet 1961 tarihli kanun nedeniyle "vergi vermeyen ve denetlenemeyen" kurum olarak bilinen OYAK'a nihayet girebildi. TBMM'nin mali ve idari açıdan denetlenmesi talebi üzerine harekete geçen Sayıştay ve Hazine, OYAK'ta inceleme başlattı. Meclis Dilekçe Komisyonu OYAK Alt Komisyonu Başkanı İsmail Aydın, "Sayıştay denetmenleri çalışıyor, Hazine'den de denetim yardımı aldık. Birlikte çalışıyorlar. Önümüzdeki haftalarda raporlarını tamamlayacaklar" dedi. OYAK'la ilgili çok sayıda şikayet dilekçesi alan Meclis Dilekçe Komisyonu, bir alt komisyon kurarak iddiaları mercek altına aldı. Astsubayların OYAK yönetiminde yeterince temsil edilmediği, üyelere kesintiyle orantılı adil ödeme yapılmadığı, bir takım piyasa işlemleriyle OYAK mensup-larının zarara uğratıldığı, generallerin kızı ve damadı gibi akrabalarının işe alındığı, denetim yapılamadığı gibi iddialar üzerine başvuru sahiplerini dinleyen komisyon, OYAK yetkililerine de iddialara ilişkin yazı gönderdi.

HEM MALİ HEM DE İDARİ OLARAK DENETİMDEN GEÇİYOR
Meclis'e denetleyin talepleri Alt komisyon 60'ın üzerinde iştiraki bulunan OYAK'ın, sadece ticari şirketlerine yönelik Türk Ticaret Kanunu kapsamında SPK tarafından denetim yapıldığını belirledi. Alt Komisyon, OYAK çatı kurumunun 205 Sayılı Teşkilat Kanunu nedeniyle denetlenmediği kanaatine ulaşarak, hem mali hem idari açıdan denetim yapılması kararı verdi. Bu amaçla Sayıştay ve Hazine ile yazışmalar yapan Alt Komisyona, bu iki kurum "denetim yaparız" yanıtı verdi. Bunun üzerine bir denetim ekibi oluşturuldu. Denetim elemanlarının yakın zamanda incelemesini tamamlayarak alt komisyona rapor sunması bekleniyor.

RÜTBE ESASINA GÖRE PRİM DAĞITILIYOR
Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, müştekileri dinlediklerini, OYAK'ın gönderdiği belgeleri incelediklerini belirtirken, "Benim gördüğüm bir eksiklik de kişinin ödediği prim esasına göre değil de rütbe esasına göre prim dağıtıldığı. Çok bariz uçurum görüyorum. OYAK bugüne kadar vergi vermediği gibi denetlenmiyor da. Bu sorunlar tamamen 1960 ihtilali kanunu ürünü. 1961'den sonra çıkarılan OYAK Kanunu anti demokratik unsurlar içeriyor" dedi.

OYAK'IN SAVUNMASI NEYDİ
Aydın, Alt Komisyon'un Sayıştay ve Hazine'den denetim istediğini belirtirken, şöyle konuştu: "OYAK'ın 60 küsur iştirak şirketi var. Bu şirketler Ticaret Kanunu'na tabi olarak denetleniyor. OYAK kurumunun üst yapısı, kendisi denetlenmiyor. Yurtdışı iştirakleri olan holdingleşmiş devasa bir yapıyı denetlemek kolay değil. İşin temelinde OYAK Kanunu var. Sıkıntı oradan kaynaklanıyor. Ordu mensuplarından müteşekkül OYAK sürekli şunu savunuyor: 'Ticaret Kanunu'na göre şirketlerimiz kuruldu, KDV veriyoruz şunu bunu veriyoruz, ona göre denetleniyoruz'. Doğru şirketler vergiye elbette tabi. Ama OYAK kurumunun kendisi kanun gereği vergilerden muaf. Şirket kendisi vergilerden muaf olunca aynı zamanda denetimden de muaf. OYAK Genel Müdürü 'özel denetim firmasına denetletiyoruz. Denetim raporumuz var' diyor. Ama o kendi iç denetimi. OYAK ordu mensuplarından müteşekkil devasa yapı. Bunların bir kısmının iyi denetlenmediği iddiaları var. Bu noktada biz kurumun denetlenmesini de arzu ediyoruz. En azından bir noktasından başlamış olacağız. Sayıştay denetmenleri çalışıyor, Hazine'den de denetim yardımı aldık. Birlikte çalışıyorlar. Önümüzdeki haftalarda raporlarını tamamlayacaklar. Hem OYAK'tan gelen belgeler hem denetmenlerin raporları doğrultusunda bir karara varacağız. Bir çözüm noktasına varacağız."

MECLİS'TE İLK KEZ BÖYLE BİR DENETİM OLUYOR
Meclis adına denetim yapıyorlar AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Meclis'in denetim yetkisi bulunduğunu ve özerk kuruluşları da denetleyebildiğini söyledi. Aydın, "Meclis bu kapsamda Sayıştay ve Hazine elemanlarına denetim yaptırıyor. Yani onlar OYAK'ta Sayıştay görevlisi olarak değil, bizim görevlendirmemiz nedeniyle, kendi kurumları adına değil, Meclis adına denetim yapıyor" dedi. Aydın Meclis'te ilk kez bu şekilde OYAK'ta denetim yaptırıldığını da söyledi.

BİZE ULAŞIN