Moldovalı bakıcı kayıt altında

Çoğu Moldova, Romanya, Ukrayna gibi ülkelerden turist vizesiyle gelip ev işlerinde çalışanların kaçak girişini önleyecek yasa 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek

Pazartesi 30.01.2012
Güncelleme: Pazartesi 30.01.2012
ABONE OL

EV işleri ve çocuk bakıcılığı yaparak Türkiye'de kaçak olarak çalışan yabancı uyruklu işçilere 1 Şubat'tan itibaren denetim geliyor. İşçilerin 'kaçak' çalışmalarını önleyecek tedbirler, 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe girecek. Bundan böyle çalışma izni almayan yabancı uyruklu çalışan sınırdışı edilecek. Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde düzenlenen "Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun"kapsamında Türkiye'de turist olarak bulunan yabancıların bir defalık kalış süresi 180 gün içinde 90 günle sınırlandırılıyor. Ayrıca yabancı turistler, kendi ülkesine gittiğinde ancak üç ay geçtikten sonra Türkiye'ye dönüş yapabilecek. Eskiden ise yabancı turistler birkaç günlüğüne ülkesine gidip Türkiye'deki işine geri dönebiliyordu. Türkiye'de ev işlerinde ve çocuk bakımında iş arayanlar Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kayıtlarında bulunmadığından bu işi yapmak için yurtdışından Türkiye'ye yoğun işçi transferi oluyor.


PRİM İNDİRİMİ

Bu kapsamda, Moldova, Romanya, Ukrayna, Rusya ve Ermenistan gibi ülkelerden gelen yabancı kadın turistler Türkiye'de bu işle uğraşıyor. Bu bakıcıların ve hizmetçilerin çoğu Türkiye'de turist vizesi ile bulunuyor. Önceden işverenin kayıt altına aldığı bir yabancı işçi için ödemesi gereken prim, asgari ücretin 1.5 katına endeksli iken, yeni yürürlüğe girecek Kanunla bu oran normal asgari ücret seviyesine indirilerek bu işçilerin kayıt altına alınması teşvik ediliyor.