81 ilde eve kadar fiber internet devri

Türkiye'yi fiber optik ağlarla örmeye hazırlanan Türk Telekom, internette devrim yapmaya hazırlanıyor. 81 ilde 150 bin kilometre uzunluğunda fiber optik kablo ağına sahip Türk Telekom, evlere süper internet bağlantısını ekstra kayıt ve bağlantı ücreti almadan sunacak

Türkiye'nin 81 ilinde 150 bin 600 km uzunluğunda fiber kablo omurgasına sahip Türk Telekom (TT) evlere süper hızlı internet bağlantısını ekstra kayıt ve bağlantı ücreti almadan sunmaya başlıyor. Türk Telekom, evler ve binalara kadar fiber hizmetini tüm müşterilerin ve internet servis sağlayıcıların kullanımına sunuyor. Türk Telekom ile fiber hizmeti 81 ilde aynı anda başlıyor. Toplam 730 bin hanenin fiber internet hizmetinden faydalanabilecek durumda olduğunu belirten Türk Telekom CEO'su K. Gökhan Bozkurt, "Henüz yüzde 25'e yakın abone fiber internet hizmetinden faydalanıyor. 6.8 milyon ADSL müşterimiz var. Yüksek hız, yüksek kalite ve yüksek kapasite istiyor. Biz de tekrar bir ateşi fitillemek zorunda kaldığımızı hissettik. Fiber dünyasıyla açılmamız, halkımızı yeni teknolojiyle tanıştırmamız lazım. Fiber optik ağlarla öreceğiz artık Türkiye'yi. Değişmeyen bir Türk Telekom geleneği olan Türkiye'yi yeni teknolojilerle tanıştırmak misyonumuzla 81 ilde fiber dönüşümünü gerçekleştirerek tüm Türkiye'yi gerçek ve yaygın fiber teknolojisiyle tanıştırıyoruz" şeklinde konuştu. Türk Telekom fiber erişim ağında çalışanları, uzun mesafe maraton koşucularına benzeten Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay da, 2011'de 17 bin 600 kilometre fiberoptik hattı tesis ettiklerini, buna ek olarak 2 bin kilometre de site içlerine tesisat yaptıklarını belirterek, gelinen noktada 150 bin 600 kilometrelik fiber optik altyapısına sahip olduklarını kaydetti.

2020 HEDEFİ 2015'TE

Türkiye'nin tüm yol ağının 200 bin kilometre olduğunu anımsatan Atalay, Türkiye'nin fiber optik altyapısında Avrupa'da ilk üç içinde yer aldığını söyledi. Bugüne kadar öncelikli olarak iletim tarafının tamamlandığını, şimdi evlere kadar gittiklerini dile getiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: "2011 içinde toplam 730 bin hane, işyeri, fabrikaya fiber optik tesisi yapıldı. 2012 senesinde bu 3 kat daha artacak. İnşallah AB'nin 30 megabit olarak öngördüğü 2020 hedefini, 100 megabite yakın bir rakam olarak 2015 sonunda gerçekleştireceğiz."

AYNI ÜCRETE FİBER
TT Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, fiber altyapısının yaygınlaşmasına ilişkin internet servis sağlayıcılarıyla görüştüklerini belirterek, ev ve site dışında mevcut binalarda da kullanımı artırmak için çalıştıklarını söyledi. Fiber altyapısının bulunduğu lokasyonlarda ADSL müşterilerinin, talep ettikleri fiber internet paketine geçiş yapabileceklerini ve geçiş ücreti ödemeyeceklerini ifade eden Demircan, mevcut müşterilerin ADSL paketi için ödedikleri ücrette değişiklik olmadan yüksek hızlı fiber internet paketlerinden faydalanmalarını sağlayacaklarını anlattı.

BİZE ULAŞIN