Manat-TL ticareti başlıyor

Ruble ve yuan işbirliğinin ardından TLmanat ticareti devreye sokuluyor. Yıllık 2 milyar dolar ticaret hacmine sahip Türkmenistan'la manatla ticaret yapılacak

Pazartesi 31.01.2012
ABONE OL
Türkiye, kendi para biriminden ticaret hamlesine bir bölgeyi daha ekledi. Orta Asya'nın kilit ülkesi Türkmenistan'la ulusal para birimi üzerinden ticaret başlıyor. Türkiye-Türkmenistan İş Forumu için Aşkabat'a gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile görüştü. Çağlayan, "Merkez Bankası başkanlarını devreye sokuyoruz. Yakın zamanda iki ülke Manat ve TL ile ticaret yapacaklar" dedi. Çağlayan, Türkmenistan'ın yatırım hamlesi başlatacağına dikkat çekerek "5 şehirde mescit, pazar yerleri, kültür merkezleri ve evlendirme salonları yapma konusunda 750 milyon doların üstünde yatırım kararı aldılar ve Türk firmalarını davet ettiler" dedi.

BANKA MÜJDESİ

Türkmenistan'da inşa edilen her 10 binadan 9'unun Türk müteahhitlere ait olduğunu vurgulayan Çağlayan, Türk müteahhitlere müjde verdi. Çağlayan Türk-Türkmen Bankası'nın sermayesinin az kaldığını ifade ederek, "Bankanın sermayesini artırmak istiyoruz dediğimde Cumhurbaşkanı bu konuda talimatı verdiler. Çok yakın sürede Türk-Türkmen Bankası'nın sermaye artırımını yapıyoruz" diye konuştu.