SIM kartlara indirim geliyor

Maliye Bakanı Şimşek, makinelerde veri iletişimini sağlayan SIM kartların vergisini kaldıracak çalışma yaptıklarını açıkladı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek cep telefonlarından alınan özel iletişim vergisiyle ilgili açıklamalara son noktayı koydu. Şimşek, şu an itibarıyla Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı tek hususun cep telefonlarında değil, makinelerde veri iletişimini sağlayan SIM kartları üzerindeki vergiyi farklılaştırma veya kaldırma konusu olduğunu bildirdi. Elektrik sayaçları gibi bazı makinelerde SIM kartların kullanılmaya başlandığını kaydeden Şimşek, "Mesela, elektrik sayaçlarında bir eleman göndermeden, elektrik tüketimini nereden nereye gitmiş öğrenilebiliyor. Akıllı sayaçlar SIM kartları vasıtasıyla bu bilgileri merkeze ulaştırabiliyorlar. O konuda sektörlerin önünü açmak için bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz" dedi.

BÜTÇEDE İMKÂNA BAKARIZ

Maliye Bakanı Şimşek, genele ilişkin bir düzenleme için mali alan yaratılması gerektiğinin altını çizerek, vergilerin indirilmesinin ön koşulunun bütçede imkan olması olduğunu söyledi. Birçok alanda vergilerin düşürüldüğünü kaydeden Şimşek, kurum kazançları üzerindeki verginin yüzde 65'ten, 34'e, gelir vergisinin yüzde 49.5'tan 35'e, en düşük vergi oranının yüzde 22'den yüzde 15'e, asgari ücretler üzerindeki vergi yükünün de yüzde 12.8'den yüzde 0 ile 5.3 arasında değişen oranlarda düşürüldüğünü belirtti. Şimşek, internet üzerindeki verginin de yüzde 15'lerden yüzde 5'e düşürüldüğünü hatırlattı.

CEP'TE VERGİLER TEKE İNECEK
Geçtiğimiz hafta ÖİV'nin düşebileceği sinyalini veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım dün de cep telefonlarında vergilerin teke indirileceğini söyledi. Yıldırım, "Cep telefonunda ses trafiği, iletişimin sadece yüzde 10'unu oluşturuyor. Gerisi mesaj ve diğer haberleşme şekilleri. Vergi konusunda Maliye Bakanlığımızın bir çalışması var. İletişimle ilgili vergileri tek bir kaleme düşürme çalışmaları devam ediyor" dedi.

BİZE ULAŞIN