Başbakan'ın dikkat çektiği tehlike

Başbakan Erdoğan, üretim tüketim konusunda hayati uyarılarda bulundu. Kılıçdaroğlu'na Mevlana ile gönderme yapan Erdoğan, eğitim sistemi değişikliği için net konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rixos Otel'de düzenlenen Rekabet Kurumu'nun kuruluş yıl dönümü toplantısında konuştu.

Erdoğan, ''Bugün eğitim sisteminde yaptığımız reform, tekrar ediyorum, ideolojik değil, pedagojik bir reformdur. Yaptığımız düzenleme, Türkiye'nin ihtiyaçlarını, eğitimin ve ekonominin ihtiyaçlarını gözeten, modern, büyüyen Türkiye'ye denk düşen bir düzenlemedir. Kesintisiz eğitimi getirenler, kesintisiz eğitime destek verenler nasıl bu ülkeye yazık ettilerse bugün kademeli eğitime karşı çıkanlar da aynı mantıkla hareket ediyorlar. Şunu herkes bilsin, affınıza sığınıyorum, zorbalıkla gelen bir düzenlemeyi, biz demokrasiyle ortadan kaldırıyoruz. Topla, tankla gelen, Sincan'da yürüyen tanklarla gelen bir uygulamayı, biz millet iradesiyle Meclis'te düzeltiyoruz'' dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Toplantıda, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yer alıyor.

Kopyalayarak taklit ederek bu ülkeyi geleceğe taşıyamayız. geçmişi redetmek bu ülkeye çok büyük acılar yaşattı.

Bizim ecdadımız ticarete ahlakı yerleştirmişti. Sınırsız tüketme hırsı acımasız ve vahim sonuçlar doğurur. 2008 ekonomik krizinin temeli acımasız ve vahşi rekabettir.

Bu sürdürülebilir değildir. Dünya bu sınırsız tüketim hırsını uzun süre devam ettiremez. Daha fazla tüketme hırsı bugün yaşanan bütün savaşların çatışmaların açlığın, yoksulluğun kavgaların sebebidir.

Fransa'nın göçmenleri doğru bir yaklaşım değildir. Bu, AB bütünlüğü ile uyuşmamaktadır. Bunu özgürlük ve demokrasi adına savunmak kabul edilemez.

Bizim sorumluluğumuz belli, biz üretimimizi ve zenginliğimizi artırmaya çalışıyoruz. Biz başka ülkelerde olmayan bir uluslararası bir rekabet kaynağımız var. Genç ve dinamik nüfusumuz bizim için çok önemli bir potansiyeldir. Bugün dünya nüfusu yaşlanmaktadır. Biz bu nedenle eğitimi 9 yıldır en önemli alan olarak görüyoruz.

Bugün en az 3 çocuk diyorum. Bunu ben bugünkü ekonomik tablomuza göre söylüyorum. Türkiye için yaşlılık tehlikesi söz konusudur. Bunu eğer yakalayamazsak o gün bunları konuşamayacağız. Bugün Rusya bunu uygulamaya çalışıyor.

Anamuhalefet lideri, kesintili eğitimle ilgili bir sorun olmadığını savunuyor. Ona Mevlana ile cevap vermek istiyorum.

Diyor ki Mevlana;

Gözlerini parmakların ile kapat. Dünyada hiç bir şey göremezsin

Devekuşunun sorunu da budur zaten. Kafasını kuma sokar ve hiç bir şey görmez.

Kesintisiz eğitim Türkiye'nin eğitimine olduğu kadar ekonomisine de darbe vurmuştur. Eğitim sisteminde yaptığımız reform ideolojik değil pedegojiktir.
BİZE ULAŞIN