Pak Grubu Yunanistan'da fabrika aldı

Pak Şirketler Topluluğu, üretim tesisleri ve merkezi Yunanistan'ın Selanik kentinde bulunan Macedonian Paper Mills SA (Mel SA) şirketini satın aldı.

Gıda, ilaç, karton, emlak ve hayvan yemi sektörlerinde faaliyet gösteren Pak Şirketler Topluluğu, üretim tesisleri ve merkezi Yunanistan'ın Selanik kentinde bulunan Macedonian Paper Mills SA (Mel SA) şirketini satın aldı. Bu satın alma sonucunda, grup şirketlerinden Kartonsan ile birlikte yıllık 280.000 ton düzeyinde üretim kapasitesine sahip olacak olan Pak, Avrupa'nın 4. büyük karton üreticisi konumuna yükselecek.

Gıda, ilaç, karton ve hayvan yemi sektörlerinde Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarını bünyesinde barındıran Pak Şirketler Topluluğu, Yunanistan'ın tek kuşe karton üreticisi Macedonian Paper Mills S.A'yı satın aldı.

Pak Şirketler Topluluğu'nun Hollanda'daki şirketi Pak Group B.V. tarafından gerçekleştirilen satın alma, Grubun büyümesine güçlü bir ivme katacak. Macedonian Paper Mills şirketinin halen yıllık 100.000 ton üretim kapasitesi bulunuyor. Bu satın alma sonucunda, Kartonsan ile birlikte Pak Şirketler Topluluğu'nun toplam yıllık karton üretim kapasitesi 280.000 ton düzeyine çıkacak. Bu artışla, Pak Şirketler Topluluğu Avrupa'nın 4. büyük karton üreticisi oluyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Pak Şirketler Topluluğu İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Bozkurt şunları söyledi:

"Kartonsan'dan sonra bölgenin 2. büyük üreticisi olan Macedonian Paper Mills S.A gibi tanınmış bir şirketi bünyemize katmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu adımla kâğıt sektöründe Avrupa'daki iddiamızı artırıyoruz. Satın alma ardından şirketin üretim teknolojilerini yenilemek, enerji tüketimini azaltmak, verimliliği artırmak amacıyla yatırımlar yapacağız. Bu satın alma, her iki şirket, çalışanlar ve müşteriler için olumlu sonuçlar verirken ciddi değer yaratacak."

48 yıllık şirket

Geri dönüşümlü kâğıttan karton üretmek üzere 1964 yılında kurulan Macedonian Paper Mills S.A bölgesindeki en büyük üreticilerden biridir. Yıllık cirosu 52 milyon Avro olan şirkette yaklaşık 200 kişi çalışıyor.

Şirketin satışlarının yarısını İtalya, İspanya, Türkiye, Romanya ve Kuzey Afrika'ya yapılan ihracat oluşturuyor.
BİZE ULAŞIN