TOBB'dan gidiyorlar

TOBB'da tarihi değişim başlıyor. 10 yıldır iş dünyasını TOBB'da temsil eden isimlerin yüzde 80'i kanun gereği 2013'te olmayacak. Yönetimden de 12 kişi görevi bırakıyor

Üye sayısı 1.2 milyonu bulan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarihinin en büyük değişimini yaşayacak. TOBB'a bağlı 365 oda ve borsa başkanının yüzde 80'inden fazlası bu kasımda yenilenecek. Bu TOBB'un yönetim kurulunu da vuracak. TOBB'un 15 kişilik yönetim kurulunda 12 kişi değişmiş olacak. TOBB'un yönetimde bulunan Ender Yorgancılar, Çetin Osman Budak ve Harun Karacan dışında bütün üyeler bulundukları göreve yasa gereği bir kez daha gelemeyecek. 2013 Mayıs ayında ise TOBB başkanlık koltuğuna oturacak yeni isim belli olacak.

KANUN ÖYLE DİYOR

TOBB'daki değişimden nasibini alacak olanlar arasında yıllardır kamuoyunun yakından tanıdığı isimler yer alıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez değişecek olan başkanlardan sadece birkaçı.

ERTELEMEYE İZİN YOK

Oda ve borsa başkanlarının değişimi TOBB'un kanunundan kaynaklanıyor. TOBB yasasına göre üst üste iki dönem yönetim birlik başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve meclis başkanlığı yapanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere seçilemiyor. TOBB üyeleri odaların NACE sistemine uyumlu olmadığı bahanesiyle seçimi ertelemek için çeşitli girişimlerde bulundu. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı son noktayı koyarak oda ve borsa seçimlerinin 30 Kasım'a kadar tamamlanması gerektiği talimatını verdi. Böylece belediye seçimleri öncesinde birçok ilin oda ve borsa yönetimleri yenilenmiş olacak.

İSTANBUL ANADOLU KAVGASI
TOBB'da kanun gereği seçimler 4 yılda bir yapılıyor. TOBB'da Rifat Hisarcıklıoğlu, üç dönemdir başkanlık görevini sürdürüyor. Mayıs 2002'de yapılan seçimlerde TOBB Başkanı olarak seçilen Hisarcıklıoğlu, 2005 yılında yapılan seçimlerde tekrar başkan seçilmişti. 2009 yılında da üçüncü kez başkanlığa getirilmişti. Hisarcıklıoğlu 2013'te yapılacak seçimlerde aday olamayacak. Başkanlık koltuğuna oturacak isim Genel Kurul delegeleri arasından seçilecek. Başkan adayının bin 400 delegenin yüzde 10'unun imzasıyla aday gösterilmesi gerekiyor. 2013'te yapılacak TOBB başkanlık seçiminde İstanbul- Ankara kavgası yaşanması bekleniyor. İstanbul'da odalarda görev süresi biten başkanların TOBB için yarışacağı kulislerde konuşuluyor. Ancak delegeler arasında İstanbul'un ağırlığı çok fazla olmadığı için Anadolu'dan çıkacak bir başkan adayının daha fazla şansı olabileceği de belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN