270 milyar dolarlık yastık altı operasyonu

Hazine yastık altındaki 270 milyar $'lık servetin gün yüzüne çıkarılması için kolları sıvadı. Altınların bankalarda tasarrufu cazip hale getirilecek

Hazine Müsteşarlığı, yastık altındaki 270 milyar dolarlık serveti ekonomiye kazandırmak için Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve kuyumculuk sektörünün önde gelen kuruluşları ile masaya oturdu. Öneriler ve yapılacak düzenlemeler tartışıldı. Yapılacak düzenlemelerle yatırım amaçlı alınan altının bankalarda tasarruf edilmesi cazip hale getirilecek. Dünyada geçerliliği olan 24 ayar gram altın uygulaması teşvik edilecek. Gram altın uygulamasına devlet bankaları da katılabilecek. İlk kez Kuveyt Türk Bankası-İstanbul Altın Rafinerisi işbirliği ile başlayan gram altın hesabı uygulaması yaygınlaşacak. Altınını bankada değerlendirene kâr payı verilecek. Munzam karşılıkların yüzde 10'unun altın olarak tutulması kararı değiştirilerek oran yükseltilebilecek. Tasarruf Mevduat ve Sigorta Fonu'nun bankalar için verdiği 50 bin liralık teminat altın mevduatı için 100-150 bin liraya çıkarılabilecek. Böylece, evde hırsızlık tehlikesine karşı altın, bankada sigorta olacak. Bankalar arası altına dayalı havale işlemi yapılacak.

İKİ BANKA DAHA YOLDA
Kuveyt Türk'ün ardından iki banka daha gram altın piyasasına girmeye hazırlanıyor. Mart ayının sonunda adını açıklaması beklenen bankalar da tasarruf sahiplerine alternatif yatırım imkanı sunacak Altın, ATM'lerden de temin edilebilecek.

BİZE ULAŞIN