21 günde alışverişe 7 milyar lira akacak

Haziranda ikincisi düzenlenecek İstanbul Shopping Fest'te 21 günde 7 milyar lira ciro hedefleniyor. İndirim dönemine denk gelecek festivale çok sayıda yabancı marka katılacak

Geçen yıl 18 Mart-26 Nisan tarihlerinde düzenlenen yani 40 gün süren alışveriş festivali İstanbul Shopping Fest (ISF) bu yıl 21 güne çekildi. 9-29 Haziran arasında yüzde 50'ye varan indirimlerin yapılacağı festivalden 7 milyar lira ciro bekleniyor. Geçen yıl 40 günde 8 milyar lira ciro elde ettiklerini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Geçen yıl yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 15, alışverişte yüzde 26 artış yaşandı. Amacımız alışveriş için gelen 773 bin turist sayısını 900 bine çıkarmak" dedi.

BU YIL HEDEF 10 MİLYON TURİST

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise 2011'de Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısının 31.5 milyona ulaştığını söyledi. İstanbul'un yabancı turist sayısını bir önceki yıla oranla yüzde 15 artırarak, 8 milyon ziyaretçiyi ağırladığını ifade eden Günay, "Bu yıl hedefimiz 10 milyondan fazla yabancı turisti İstanbul'da ağırlamak" dedi. ISF'yi model alıp Ankara'nın da Shopping Fest hazırladığını belirten Günay, "İzmir, Antalya, Antep gibi şehirlerimizden de bu tip ataklar bekliyorum. Onlar İstanbul ile İstanbul dünyayla yarışıyor" diye konuştu.

Kalkınma Ajansı'ndan turizme 20 milyon TL

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Kalkınma Ajansı'nın bu yıl için ayırdığı 95 milyon liralık hibe desteğinin 20 milyon lirasını turizme ayırdıkları haberini verdi. Hibe kapsamında İstanbul ile ilgili projelere 200 bin-1 milyon lira arasında destek vereceklerini ifade eden Mutlu, "7 Mayıs'a kadar başvuruları alacağız. En iyi projeye maddi destek vereceğiz" dedi.

Ülkeleri reklamla donattık
Festivalin sadece indirim değil İstanbul'un turistler için en cazip olduğu döneme denk geldiğini belirten ISF Eşbaşkanı Hakan Kodal, "Gelen turistlerin alışverişe para harcaması önemli. Biz de bunu sağlayacağız" dedi. ISF Eşbaşkanı Mehmet Nane ise bütün potansiyel ülkeleri ISF outdoor reklamlarıyla donattıklarını, bu yıl Kıvanç Tatlıtuğ dışında Songül Öden'in de tanıtım yüzü olarak belirlendiğini söyledi.

İstanbul sokakları şenlenecek
İstanbul'daki tüm AVM'ler cuma ve cumartesileri 23.00'e kadar açık kalacak.
Kura ile belirlenen AVM'ler ise belirlenen günlerde gece 02.00'ye kadar faaliyet gösterecek.
Mağazalarda birçok etkinlik gerçekleştirilecek.
Festival kapsamında İstanbul sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, müzik etkinlikleri, partiler, yarışmalar, moda gösterileri, yurtdışından gelecek olan özel grupların şovlarına ve defilelere sahne olacak.
Sezon ürünlerinde yüzde 50'lere varan indirimler yapılacak.

BİZE ULAŞIN