Başçı konuştu faiz düştü

Merkez Bankası Başkanı Başçı, faiz koridorunu daraltabileceklerini ve zorunlu karşılıklara ince ayar yapabileceklerini söyledi. Başçı'nın açıklamasıyla faiz 7 puan düştü, borsa yükseldi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın üst bandı düşürmek suretiyle faiz koridorunu daraltabileceğini açıklaması, TL mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranlarında 'ince ayar' sinyali vermesi ve genel olarak ekonomiye dair 'olumlu' açıklamaları gösterge tahvilin bileşik faizini 7 puan geriletti. Başçı'nın konuşması öncesi yüzde 9.40 olan gösterge faiz kademeli olarak yüzde 9.33'e kadar indi. Faiz koridorunun değerli bir politika aracı olduğunu söyleyen Başçı, "Orada o kadar çok sıkılaştırmaya gerek olmadığı kararı hasıl oldu. Yüzde 12.5'ten yüzde 11.5'e indirdik. Neden? Çünkü küresel parasal genişleme dediğimiz olgu şudur: Gelişmekte olan ülkeler faiz indiriyor gelişmiş ülkeler para basıyorlar, genişleme yapıyorlar. Onlar bunu yaptığı sürece bizim o kadar sıkı olmamıza gerek yok. Yüzde 12.5'a kadar çıkmamıza gerek yok ama gerekirse yüzde 11.5'e çıkarız. Bir sonraki toplantıda kurul değerlendirecek. Yüzde 11.5 nasıl? Bu kadar yükseğe gerek var mı, yok mu? Daraltma imkânı olursa bir miktar daha koridorumuzu daraltabiliriz" dedi. Başçı, önümüzdeki dönemde zorunlu karşılık oranlarında "ince ayar" niteliğinde düzenlemeler olabileceğini, bu düzenlemeler sonucu bankanın altın ve döviz rezervlerinin güçleneceğini de söyledi. Petrol fiyatlarında varil başına 10 dolarlık artışın cari açığı 4.5 milyar dolar artırdığını, enflasyona 0.4 puan etki yaptığını söyleyen Başçı, enflasyon tahminlerini gerekirse revize edeceklerini belirtti. Başçı, cari işlemler açığında martta önemli bir iyileşme beklediklerini kaydetti.

ENFLASYONDA YÜZDE 5'İN ÜZERİ BİZİ RAHATSIZ EDER
Enflasyon hedefi olan yüzde 5'in üzerindeki her oranın kendilerini rahatsız edeceğini söyleyen Başçı, enflasyonun yükselmesini döviz kurundaki artış ile tütün ürünlerine getirilen vergilere bağladı. Başçı, "Enflasyonda büyük ihtimalle nisanda hissedilir bir düşüş olacak, mayısta baz etkisiyle tek haneyi görürüz. Mart ayında çekirdek enflasyon göstergelerinde düşüş olmasını, yıllık enflasyonun yüzde 10-11 bandında kalmasını bekliyoruz" dedi.

BOR SAYILIN ZİRVESİNE ÇIKTI
Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın açıklamaları borsayı da etkiledi. Zorunlu karşılıklarla ilgili açıklamaların etkisiyle bankacılık hisseleri yükseldi. Global ekonomide iyileşme işaretleri İMKB'yi yılın zirvesine taşıdı. 7 ayın zirvesine çıkan borsa günü 62 bin 336 puandan tamamladı.

BİZE ULAŞIN