Belçikalı işadamlarından İzmir'e çıkarma

Belçika Veliaht Prensi Philippe ve Prenses Mathilde'nin beraberindeki 400 işadamıyla ekim ayında İzmir'e geleceği bildirildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası'ndan (EBSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte ile İzmir Fahri Konsolosu Nezih Öztüre, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ı ziyaret ederek, Belçika ile İzmir arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Büyükelçi De Witte, ekim ayında Belçika'nın Veliaht Prensi Philippe ve Prenses Mathilde'nin 400 kişilik bir işadamı heyetiyle Türkiye'ye geleceğini belirterek, ''Prens ve prensesin ziyaretine iş dünyasının önemli temsilcileri eşlik edecek. İstanbul, Ankara ve İzmir'i kapsayan temaslardan olumlu sonuçlar almak istiyoruz. Heyet 18 Ekim'de İzmir'de olacak. 19 Ekim'de de ekonomik görüşmeler gerçekleştirilecek. Şu anda enerji, lojistik, bilişim teknolojileri ve bankacılık sektörleri öne çıkıyor'' görüşünü bildirdi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar da, İzmir'de faaliyet gösteren firmaları Belçika heyetiyle sektörlerine göre eşleştirmenin, ekonomik görüşmelerin başarısı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Heyete ilişkin bilgiler iletildiği andan itibaren ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirten Yorgancılar, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

''İlgili sektörler arasında yapılacak görüşmeler, işbirliği sağlanması açısından daha sağlıklı ve faydalı olur. İzmirli sanayicilerin Belçikalı muhataplarıyla biraraya gelerek ticaret ve yatırımdaki yeni birlikteliklerinin, küresel ekonomide ve Avrupa'da yaşanan sıkıntıların aşılmasına katkı sağlaması en büyük dileğimiz.''

Yorgancılar, EXPO'nun da İzmir için büyük önem taşıdığını, bu sayede kente yapılacak 25 milyar dolar civarındaki yatırımın tanıtıma ve kalkınmaya büyük katkı sağlayacağını vurguladı.
BİZE ULAŞIN