Susarsan böyle olur

Bugüne kadar Türkiye'ye haksız not verilmesine ses çıkarmayan bankalara Moody's tatsız bir sürpriz yaptı. Notları Türkiye'den yüksek olan 12 banka negatif izlemeye alındı. Karar bankaların notunun inebileceği anlamına geliyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's kâbusu bu kez Türkiye'nin haksız kredi notuna ses çıkarmayan bankalara çöktü. Kuruluş 12 bankanın notunu indirim için izlemeye aldığını duyurdu. Gerekçe olarak ise bankaların hali hazırda Türkiye'nin ülke notunun üzerinde nota sahip olmasını gösterdi. Moody's'in açıklaması global olarak ülke ve finansal kuruluş kredi profilleri arasındaki bağlantının yeniden değerlendirileceğini gösteriyor.

SES ÇIKARMADILAR

Moody's'in izlemeye aldığı bankalar arasında Akbank, Anadolu Bank, Denizbank, TEB, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, TSKB, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Finansbank ve Finans Leasing bulunuyor. Reyting şirketleri yıllardır Türkiye'nin notunu yatırım yapılamaz seviyesinde tutuyor. Ekonomik performansı Türkiye'den kötü olan birçok ülkelenin notu A seviyesinde olmasına rağmen Türkiye'nin notu Ba2 seviyesinde. Yabancı ülkelerde finans sektörleri not uygulamalarına tepki gösterirken, Türkiye'de finans sektörü sessiz kalıyor.

Bankalara ders olsun
Sabah Gazetesi Yazarı Süleyman Yaşar, kararın bankalara ders olması gerektiğini belirterek, "Bankalar bugüne kadar Türkiye'nin haksız notuna hiç ses çıkarmadı. Buradan kendilerinin de para kazanacağını düşündüler. Sonunda bu döndü kendilerini vurdu. Bankalar yaptıkları hatanın bedelini ödüyorlar" dedi. Türkiye'nin notunun makro ekonomik göstergeler açısından bakıldığında yatırım yapılabilir ülkelere göre çok düşük olduğunu söyleyen Yaşar, şöyle konuştu: "Haksız yere düşük tutuyorlar. ABD notuyla oynanınca gitti S&P'nin başkanını görevden aldı. İtalya bu kuruluşların ofislerini bastı. Çin kendi derecelendirme kuruluşunu kurdu. Bizde ise yanlış not adeta desteklendi. Kamu haksız not uygulaması nedeniyle 14-15 milyar lira faiz ödüyor. Bu da haksız para kazananların cebine gidiyor."

Kimleri izliyor?
Akbank: Baa1/Prime-2 olan GLC mevduat notu ve C- olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
Anadolu Bank:
Ba1 olan GLC mevduat notu ve D+ olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
Denizbank:
Baa2/Prime-2 GLC mevduat notu ve C- olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
TEB:
Baa2/Prime-2 GLC mevduat notu ve D+ olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
Garanti Bankası:
Baa1/Prime-2 olan GLC mevduat notu ve C- olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
Halkbank:
Baa3/Prime-3 GLC mevduat notu ve D+ olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
İş Bankası: Baa2/Prime-2 GLC mevduat notu ve C- olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
TSKB:
Baa2/Prime-2 olan yerel para cinsinden ihraççı ve D+ olan finansal güç notu olası bir indirim için izlemeye alındı.
Vakıfbank:
Baa3/Prime-3 olan GLC mevduat notunu teyit etti, D+ olan finansal güç notunu olası bir indirim için izlemeye aldı.
YKB:
D+ olan finansal güç notunu olası bir indirim için izlemeye aldı. Baa2/Prime-2 olan GLC mevduat notundaki gözden geçirme uzatıldı.
BİZE ULAŞIN