Bundan sonra Full sanat

Ekonomi ve siyasetten sonra sanatta da Anadolu ihtilali yaşanıyor. Anadolu sermayesinin en önemli temsilcilerinden Full Petrol ve Ar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, çağdaş sanat koleksiyoneri olmaya karar verdi. Hedefte sanat yarışması, vakıf ve müze var

Bugüne kadar İstanbul kökenli az sayıda zengin aileyle ilişkilendirilen çağdaş sanat koleksiyonerliği/yatırımcılığına yeni oyuncular katılıyor. Yeni koleksiyonerler aynı zamanda Türkiye'nin yaşadığı ekonomik ve sosyal dönüşümün göstergesi gibi. Anadolu sermayesinin temsilcileri de artık kendilerine sanata yatırım konusunda iddialı hedefler belirliyor. Bunlardan biri de temelleri Mersin'de atılan ve halen tütün, gıda, inşaat, turizm, enerji, finans, lojistik ve bilişim sektörlerini kapsayan geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Ar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Full Petrol'ün sahibi Hüseyin Arslan. Arslan çağdaş sanat koleksiyonerleri arasına katılmayı planlıyor. Topkapı'daki Full Petrol'ün merkez ofisinde bir araya geldiğim Arslan, "Basından ve çevremden de sık sık 'Neden koleksiyon yapmıyorsunuz?' diye sorular geliyordu. Sonuçta dünya bir tarafa gidiyorsa, geri kalmak olmaz. Önce genç sanatçıları desteklemek için bu işe girdim. Girdikçe daha çok sevdim ve koleksiyon yapmaya karar verdim" sözleriyle çağdaş sanata ilgisinin nasıl başladığını anlatıyor.

HENÜZ HİÇ RESİM ALMADIM

Hüseyin Arslan'ın sanata olan merakında Pilot Galeri'nin sahibi Azra Tüzünoğlu aktif rol üstlenmiş. Şu anda başvuruları devam eden Full Art Prize yarışmasını Tüzünoğlu ile birlikte düzenliyorlar. Ayrıca Hüseyin Arslan, koleksiyon oluşturma aşamasında da Tüzünoğlu'ndan danışmanlık alıyor. Bugüne kadar hangi sanatçıları aldığını soruyorum. Yanıtı "hiç" oluyor. "Henüz çalışma aşamasındayım, öğreniyorum ama çok sevdiğim bir eser olduğunda alacağım" diye sözlerine devam ediyor. Ama ailesinde sanata ilgi olduğunu da ekliyor: "Zamanında Etem Çalışkan'a babamın ve ağabeyimin portrelerini yaptırmıştık. İkisi de evde asılı."

ÖNCE VAKIF, SONRA MÜZE
Hüseyin Arslan sık sık ekonomik kaygıyla bu işe atılmadığını anlatıyor. Amacının 40 yaş altı sanatçılara destek vermek olduğunu net bir şekilde belirtiyor. İddialı bir koleksiyon yapmayı planladığını ise şu sözlerinden anlıyorum: "Koleksiyonumuz büyürse sonrasında vakıf aşamasına geçeriz. Amaç sanata destek. Bunun önü açık. Belki ileride müze bile kurabiliriz."

Çağdaş sanatçılar için yarışma düzenliyor
Hüseyin Arslan şu sıralar Full olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdikleri çağdaş sanat yarışmasının heyecanını da yaşıyor. Türkiye'de yaşayan genç sanatçıları cesaretlendirmek, ulusal ve uluslararası sanat ortamlarında tanınmalarını sağlamak ve yenilikçi üretimlerin önünü açmak için bir sanat ödülü vermeye karar verdiklerini söylüyor. Yarışmaya 40 yaş altındaki tüm sanatçılar katılabiliyor.

25 BİN LİRA ÖDÜL

Resim, heykel, fotoğraf gibi kategori ayrımı yok. Ancak Türkiye'de yaşayan yabancı sanatçıların katılabilmeleri için en az iki yıl Türkiye'de yerleşik olmaları gerekiyor. Yarışma, yurtdışında yaşayan Türk sanatçılara ise açık değil. Şu ana kadar yarışmaya 135 başvuru olmuş. Sadece İzmir, İstanbul değil Karadeniz ve Doğu illerinden de oldukça yoğun başvuru geldiğini söyleyen Arslan, yarışmanın duyurulması için tüm Full istasyonlarına posterler astıklarını anlatıyor. Başvuru için son tarih 1 Nisan 2012. www.fullartprize. org web sitesi üzerinden başvuru yapılabiliyor. Birinci seçilen sanatçı, herhangi bir yapıt karşılığı beklemeksizin, 25 bin TL para ödülü sahibi olacak. Jüri oylamasıyla belirlenen 10 yarı finalistin eserleri web sitesi üzerinden halk oylamasına sunularak 5 bin TL destek ödülü verilecek. Yarı finalistlerin yapıtları, Ekim 2012'de düzenlenecek sergiyle paylaşılacak ve eş zamanlı olarak katalog basılacak.

Jüride ama oy kullanmayacak
Birinciye 25 bin lira ödülün verileceği yarışmanın jürisinde eleştirmen Evrim Altuğ, sanatçı Gülsün Karamustafa, Salt'ın yöneticisi küratör Vasıf Kortun, İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, Borusan Holding yöneticisi ve koleksiyoner Agâh Uğur ile Ar Holding CEO'su Hüseyin Arslan bulunuyor. Jüri iki gün boyunca Salt Galata binasında mesai yapacak ve başvuruları inceleyecek. Jüride yer alan Hüseyin Arslan ise oy kullanmayacağını, sadece eğitim amaçlı jüride bulunduğunu söylüyor.

Sanat sponsorluklarına devam
Hüseyin Arslan bir işadamı olarak sanat faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini de belirtiyor. Şirket bünyesinde bulunan makarna markası Arbella, bu yıl üçüncü kez fotoğraf yarışması düzenledi. Full Art Prize da geleneksel hale dönüştürülecek. Arslan, gelecekte farklı sanatsal etkinliklere de sponsor olabileceklerinin altını çiziyor.
BİZE ULAŞIN