Kentsel dönüşüm hareket getirir

İşadamı Ali Ağaoğlu, Türkiye'de depreme dayanıksız 10 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini belirterek, "Bu 400 milyar dolarlık yatırım demek. Ekonomiye 1 trilyon dolarlık hareket getirir" dedi

Ağaoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'de bulunan yaklaşık 18-19 milyon konut stokunun yüzde 50'sinin depreme dayanıklı olmadığını ileri sürdü. Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Ağaoğlu, kentsel dönüşümün bir an önce yapılması gerektiğini belirterek, "Yaklaşık 10 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. İnşaat sektörü bunu sağlayacak güçtedir. İnşaattaki ithal kalem malzemesi çok azdır. İnşaat sektörünün çarpanı 2.54'tür. İnşaat sektöründeki 400 milyar dolarlık iş, ekonomiye 1 trilyon dolarlık hareket getirecek" dedi.

YABANCIYA 500 BİN KONUT

Cari açık sorununun çözümü için yabancılara konut satışının yapılması gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, "Yaptığımız konutların asgari 500 binini 2023'e kadar yabancıya satmamız lazım. Bu konudaki yasanın da önümüzdeki günlerde çıkacağını duyduk. Oradan asgari 150 milyar dolar gelir sağlarız. Ekonominin kırılgan cari açık sorununa önemli katkı sağlar diye düşünüyorum" dedi. İnşaat sektörünün emek yoğun bir sektör olduğunu ileten Ağaoğlu, "Şu anda sektörde 12 milyon 700 bin çalışan var. 2023'de bu rakam 3 milyonu ulaşacaktır" diye konuştu.

Enerjide yatırımcının önü açılsın
Firma olarak enerji sektöründe de faaliyet gösterdiklerini dile getiren Ağaoğlu, "Türkiye, cari açığının yüzde 55-60'ı tamamen enerjiden kaynaklanıyor. Türkiye'nin bugün 230 milyar kilovatt/saat tüketiminin 2023'te 500 milyar kilovatta yükselmesi bekleniyor" dedi. Verilecek destek ve teşviklerle milli kaynakların kullanılması gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, "Yatırımcının önünü açmalıyız. Rüzgâr, hidroelektrik ve yerli kömüre dayalı termikle bunu güçlendirmeliyiz" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN