Zayıflama ilacına e takip

Yazın yaklaşmasıyla birlikte internet satışları artan zayıflama ilaçları sıkı takibe alındı. Tarım Bakanı Eker, "İzin gıda takviyesi diye alınıyor. Takip edip, satışı durduruyoruz" dedi

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internetten satışı yapılan zayıflama ilaçlarını yakın takibe aldı. Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını söyleyen Bakan Mehdi Eker, ilaçlar için gıda takviyesi diye izin alındığını ancak bunların zayıflama ilacı olarak satıldığını belirtti. Eker, "İnternette satılan ürünle ilgili adres veriliyor, bakıyorsunuz adres yok. Belli ki yurtdışından çalışıyor. İnternet üzerinden yapılan satışların peşine düştük. Yakaladığımız anda hemen önlemini alıp, ürünü toplatıyoruz. İnternetten takip edip satışı durduruyoruz" dedi.

BAL REKLAMLARI İNCELEMEDE

Eker, televizyon reklamları ile çok ucuz bal satıldığını, bunları görünce "Bu kadar ucuza bal olmaz araştırın" talimatı verdiğini belirtti. Eker, "Reklam Kurulu'na ve RTÜK'e başvurduk. Reklamların durdurulmasını istedik. Çünkü reklamlarda neredeyse balı 'her derde deva' diyerek bir ilaç gibi sunuyorlar. Halkı yanıltıyorlar. Bu reklamları yasaklamak lazım" dedi. Ballardan numune alıp incelettirdiklerini bazılarında olumsuz durumlar tespit ettiklerini söyleyen Eker, "İleri inceleme için referans labratuvarlarına yolladık. Bir iki haftaya sonuç çıkar" dedi.

GDO'LU ET YOK

Gıdalar ile ilgili televizyon reklamlarında gerçek dışı beyanlarda bulunulmasından da yakınan Eker, kamuoyunun çok duyarlı olduğu GDO ile ilgili bir reklama anında nasıl müdahale ettiğini anlattı. Eker, şöyle devam etti: "Televizyon seyrederken bir reklam gördüm. Reklamda 'Bizim etlerimizde GDO yoktur' deniyor. Çok sinirlendim. Hemen telefona sarıldım. Türkiye'de zaten GDO'lu et yok. Ama bunu sadece kendi ürünlerine has gibi bir şey olarak sunmak tamamen haksız rekabet ve halkı yanıltmaya yöneliktir. İlgili yerleri aradım ve bu reklam durduruldu."

ORGANİKTE SAHTEKÂRLIK YOK
Bakan Eker, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kurmayları ile sohbet ederken "Denetim konusunda daha sıkı davranmalıyız" dediği organik meyve sebze üretiminin sıkı denetlendiğini, ufak tefek sıkıntılar bulunduğunu ancak trajik bir sahtekârlık yaşanmadığını kaydetti.

MERALARA HAYVANCILIK TESİSİ İZNİ GELİYOR
Eker, önümüzdeki günlerde Meclis'e gönderilecek bir düzenleme kapsamında meraları kiralayanlara bu alanlar üzerinde hayvancılık için tesis kurma izni de vereceklerini bildirdi. Eker, arazi toplulaştırma konusunda dev bir anket yaptıklarını, kendisinin sonuçları adım adım takip ettiğini, ilk belirlemelere göre vatandaşların buna destek verdiğini kaydetti.


BİZE ULAŞIN