MIT'den Girişimciliğe Büyük Katkı

D&P Danışmanlık Kurucu Ortağı, Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı Duygu Eren Massachussets Institute of Technology Enterprise Forum'da düzenlecek yarışmayı yazdı.

Türkiye'de girişimcilik her geçen gün ivme kaydetmekte ve başarıya ulaşmakta. Finansman destekleri, mentorluk ve verilen eğitimler girişimcilerin hayallerine ulaşması için çok değerli kaynaklardan birkaçı. Bugün size bütün bunları bir arada sunan, heyecan verici bir platformdan bahsetmek istiyorum.

Girişimcilik ve varlık yaratma tutkusunu, kaynaklarını ve sahip olduğu bilgi birikimini girişimci adaylarıyla paylaşan gönüllülerin oluşturduğu MIT (Massachussets Institute of Technology) Enterprise Forum Turkey 50K Business Plan Competition (50 bin Dolar Para Ödüllü İş Planı Yarışması) Türkiye'de ikinci kez yapılıyor. MIT Enterprise Forum, Massachussets Institute of Technology üniversitesinde 1978 yılında kurulmuş olan, girişimcilik konusunda bir eğitim ve iletişim platformu.

MIT EF Turkey, ABD dışındaki sekizinci şubesini Kasım 2009'da, Türkiye'deki girişimcilik faaliyetlerini desteklemek amacıyla kurulan, kar gütmeyen bir dernek. En önemli etkinlikleri olan, Toyota işbirliğiyle, ilki geçen sene yapılan 50 bin Dolar para ödüllü iş planı yarışmasıyla, ülkemizdeki gençleri girişimciliğe özendirmek, farkındalık yaratmak ve teşvik etmeyi amaçlamıyor. Ayrıca, bu yarışmada Turkcell kategori ödülü veriyor. MIT EF Turkey olarak TTNET ile Türkiye çapında Yeteneğe Destek Projesi kapsamında on ilde toplam bin kişiye eğitim vermek üzere işbirliği yapıyor.

Yarışmanın geçen seneki final jüri üyeleri Gülden Yılmaz (Koton), Arzuhan Doğan Yalçındağ (Doğan Holding) ve Evren Ünver (Turkven) gibi seçkin isimlerden oluşuyordu. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Suzan Sabancı Dinçer (Akbank), Mehmet Edin (Ortaköy Emlak Yapı Turizm), Reyhan Demirören (Kurt Holding), İbrahim Mirmahmutoğulları (Mir Teknoloji Holding) juri üyeleri arasında yer almakta. Diğer yarışmalardan farklı olarak, yedi aylık süreyi kapsayan bu yarışma, verilen eğitimler sayesinde katılımcılar için bir öğrenim sürecine dönüşüyor. İş planı yarışması için katılım koşulları aşağıdaki gibi:

İki üyesi TC vatandaşı olan en az üç kişilik ekip kurmak,
Başvuru konusu olan iş fikriyle ilgili şirket sahibi olmamak

Yarışma ise üç turdan oluşuyor. Bu turlar sırasıyla şöyle:

1- Tur'da ekipler www.mitefturkey.org adresinden yarışmaya kayıtlarını yaptırdıktan sonra yine aynı sitede çevrimiçi olarak on sekiz soruluk formu doldurmaları gerekiyor. Gelen başvuruların tamamı iş dünyasının önemli isimleri tarafından değerlendirilir. Her bir başvuru, üç jüri üyesi tarafından okunduktan sonra puan verilir. Bu puanlama üç puanın ortalaması alınarak yapılıyor.

2-Tur, yarı finalistlerin açıklanmasıyla başlar. Bu sene 20 Şubat tarihine denk gelen bu turdan sonra, 30 kişi kalan yarı finalistler, dernek tarafından yol ve konaklama masrafları karşılanmak suretiyle eğitimlere katılmak için İstanbul'a davet edildi. Dijital-geleneksel pazarlama, finansman, satış teknikleri, marka konumlandırma, iş planı nasıl yazılır gibi konularda iki günlük yoğun eğitimin ardından ekipler için iş planı yazma süreci başlamakta. İş planlarını yazıp, gönderdikten sonra her bir iş planı üç jüri üyesi tarafından okunur ve puanlama yine üç puanın ortalaması alınarak yapılır. Bu sene, 1 Mayıs tarihinde finale kalan dokuz ekip ilan edilecek.

3-Tur'a kalan ekipler, üç kişilik jüri heyetine sunumlarını yapmak üzere tekrar iki eğitime tabi tutulur. Bu eğitimlerde sunum teknikleri öğretilir. Bu sene 17 Mayıs tarihinde yapılacak sunumlar, aynı akşam düzenlenen geniş katılımlı ödül töreninde, ilk üçe kalan finalistler açıklanacak. Birincilik ödülü 50 bin Dolar, ikincilik ödülü 15 bin Dolar, üçüncülük ödülü ise 5 bin Dolar tutarında.

Bunlarla beraber, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü Global Entrepreneurship Programı ve CRDF Global ile yapılan işbirliği anlaşmasıyla MIT EF Turkey etkinliklerine hem maddi hem mentor katkısı sağlanacak. Bu işbirliğiyle birlikte, MIT EF Turkey 50K Business Plan Competition yarı finalistleri "Global Innovation Through Science and Technology" (GIST) projesi kapsamında düzenlenen "I Dare Business Plan Competition" adlı iş planı yarışmasına ve Abu Dabi'de 18-19 Mart 2012 tarihlerinde organize edilen workshop'a doğrudan yarı finalist olarak katılma hakkı kazanacak.

Bu sene, iki bin sekiz yüz elli sekiz başvurunun olduğu yarışmada, 3 Mart gecesi yarı finaldeki, elevator pitch (asansör konuşması)nda jüri üyelerinden biriydim. Çok farklı ve enerjik projeler dinledim.

Yarışmadaki girişimci adaylarının aldıkları eğitimler doğrultusunda kendilerini daha çok geliştirdiklerine şahit oldum. 17 Mayıs akşamı, final sonuçlarının açıklanacağı ve yarışmacıların ödül alacağı geceyi ben de heyecanla beklemekteyim. Gelecek sene için, başvuru tarihlerini www.mitefturkey.org'ta bulabilirsiniz.
MIT'nin (Massachussets Institute of Technology) diğer önemli girişimcilik etkinliğiyse Türkiye'de ilk kez, 28-30 Mart Lütfü Kırdar Kongre Sarayı'nda gerçekleşecek olan MIT Global Startup Workshop olacak. (MIT GSW). Özyeğin Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi ve ABD Büyükelçiliği'nin desteğiyle yapılacak etkinliğe, 40 ülkeden katılımcı bekleniyor. Bu yıl, Directions for Innovation (İnovasyonda Yeni Ufuklar) temasıyla gerçekleşecek olan MIT Global Startup Workshop'ta, girişimcilere, yatırımcılara ve ekosistemin diğer oyuncularına ufuk açacak teknolojik, stratejik ve küresel pazara ilişkin trendler üzerinde durulacak. MIT GSW 2012, girişimcilik alanındaki küresel gelişmelerin yanı sıra Türkiye'nin girişimcilik ekosistemine de odaklanırken, canlı ekonomisi, genç nüfusu ve hızlı büyüyen tüketici pazarıyla girişimcilik alanında bölgesel bir çekim merkezi olmaya aday görünen Türkiye, etkileyici girişimcilik potansiyeli nedeniyle GSW etkinliğinin bu yılki adresi seçildi. Dünyada, 1998'den bu yana düzenlenen MIT GSW'a, 72 firma ürün sergilemek için başvurmuştur. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hüsnü Özyeğin, Hanzade Doğan Boyner, Ferit Şahenk, Ashok Rao, Iqbal Quadir ve Rakesh Malhotra gibi isimlerin konuşacağı etkinliğin girişimcilik için önemli bir adım olduğu inancındayım. Kayıt ve daha fazla bilgi almak için mitgsw.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Duygu Eren

Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı

Yazarla iletişim için: duygu@dpdanismanlik.com
BİZE ULAŞIN