Yatakta 25 buluş

İşbir Yatak, Ar- Ge yatırımları ile uzay teknolojisini yatağa taşıdı. 'Akıllı yatak' konsepti ile 25 ayrı buluşu sektöre kazandıran firma, bu sayede 40'a yakın ülkeye ihracat gerçekleştirdi

Türk sanayisinin yeniden yapılanmasında yenilikçi ruha sahip firmalar önemli rol oynuyor. Geliştirdikleri teknolojiler sayesinde küresel ekonomi liginde üst sıralara doğru yükselen firmalar, Türkiye'nin ekonomisine de güç katıyor. Bu firmalardan biri olan İşbir Yatak, son 5 yılda sektörüne 25 buluş kazandırdı. Bu yenilik firmayı global ekonomide de söz sahibi konuma getirirken Ar-Ge yelpazesini de hızla genişletti. Uzay araçlarında kullanılan viskoelastik malzemeyle, Ar-Ge faaliyetlerinin ardından yatak sektöründe önemli bir yeniliğe imza atan İşbir Yatak'ın 'akıllı yatakları' bugün 40 ülkeye ihraç ediliyor. Akıllı yataklar, 8 noktada etkili masaj sistemine ve antibakteriyel özelliklere sahip. Ayrıca çift kişilik versiyonlarını istediğiniz şekilde kişiselleştiriyorsunuz. Yatağınızın bir bölümünü sertleştirirken, diğer bölümünü de yumuşatabilme gibi onlarca özellik barındırıyor.

UZAY TEKNOLOJİSİ
İşbir Yatak'ın akıllı yataklarında ve medikal destek yastıklarında kullandığı sistem vücut sağlığı için oldukça önemli bir teknoloji. Uzay teknolojisi olarak kabul edilen bu uygulama ilk olarak NASA tarafından astronotların uzay yolculuğu sırasında maruz kaldığı basıncı indirgemek için keşfedilmiş. Vücut ısısı ve basıncına duyarlı malzeme vücudun özelliklerine göre tepki veriyor. Sektörde ilk kez uygulanan sistem uyku esnasında yatağın vücuda uyguladığı karşı basıncı engelleyen akıllı hafıza hücrelerini barındırıyor.

SOYA SOSU İLE MASAJ YAPIYOR
İşbir'in akıllı yatak çeşitlerinin bir çok farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan en ilginç olanı ise Masajlı Soya Özlü Viskoelastik Akıllı Yatak olarak isimlendiriliyor. Sistemin en önemli özelliği 8 farklı noktada; boyun, sırt, bel ve kalça bölgeleri için ayrı ayrı programlanabiliyor olması. Yatağın mobilyanın yanında hediye edilen bir promosyon ürünü olmadığını vurgulayan Gültepe, "Başından beri tüketicimize yalnızca doğru ürünleri sunmakla yetinmeyip, onları bilinçlendirmeyi de görev gibi benimsedik. Ar-Ge çalışmalarımızda sağlık her zaman ön planda oldu" dedi.

KRİZ DÖNEMİNDE AR-GE'YE YÖNELDİ
İşbir Genel Müdürü Metin Gültepe, özellikle krizin dünyada yoğun olarak yaşandığı 2008 ve sonrasında Ar-Ge yatırımlarına hız verdiklerini ifade etti. Ar-Ge çalışmaları neticesinde yazın serin, kışın sıcak tutma özelliğine sahip at saçı, hindistan cevizi lifinden üretilen yatakların yanı sıra kadınların ağır kaldırmakta zorlanmaları nedeniyle kumandalı baza ürettiklerini belirten Gültepe, "Ayrıca teknolojiyi tasarımla buluşturduğumuz Style Series'i ürettik. Dali baza setinde Salvador Dali'nin sürreal eserlerinden esinlenen çizgiler yer alıyor. Dali'nin yanı sıra, Leonardo, Victor ve Picasso modelleri de var" şeklinde konuştu.

İNEKLER İÇİN DE YATAK YAPTI
İşbir'in yatak üzerindeki çalışmaları ziraat endüstrisini de yakından ilgilendiriyor. Zira firmanın ineklere özel ürettiği bir yatak çeşidi de bulunuyor. Bu yatak sayesinde ineklerin verimliliği yüzde 30 oranında artıyor. İzolasyon özelliği ile soğuktan koruyor.

BİZE ULAŞIN