Kuyumcunun da derdi vergi

Altın ve Mücevher Zirvesi'nde sektörün büyümesi için atılması gereken adımlar tartışıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, değerli maden ve mücevherat sektörünün ihracatını son 10 yılda 3 kat büyüttüğünü ve 2011 yılı ihracatının 3,7 milyar doları aştığını belirterek, ''2023 yılında ise hedefimiz sektörün ihracatının 12 milyar dolar olmasıdır'' dedi.

Yazıcı, İstanbul Altın ve Mücevher Zirvesi'nin Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre ülkelerin toplam yabancı rezervleri içinde altının payının oldukça önemli seviyede olduğunu, toplam yabancı resmi rezervlerinin yüzde 76,7'sı altından oluşan Amerika'nın, 8 bin 133 ton ile birinci sırada yer aldığını belirtti.

Buna karşılık, toplam yabancı resmi rezervlerinin yüzde 12,8'i altın olan Türkiye'nin ise 199,4 ton ile 22'nci sırada yer aldığını belirten Yazıcı, dünyada resmi rezerv olarak tutulan altın miktarının da 30 bin 922 ton olduğunu kaydetti.

Yazıcı, ''Altının ekonomik değer olmasının yolunu açalım, hem halkımız kazansın, hem de ülkemiz tasarruf etsin'' dediklerini, Türk insanının da altına yatırım gözüyle baktığını ve bu yönünü iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Zirvede Türkiye'nin altın ve mücevher üretim kapasitesini tasarım ve markalaşma ile birleştirerek arttırmak, dolayısıyla ihracatı artırmak, yastık altı tabir edilen ve yaklaşık 5-6 bin ton olduğu tahmin edilen tasarruf amaçlı biriktirilen altınların ekonomik yapı içine girmesini sağlamanın ana tema olarak alınması gerektiğini ifade eden Yazıcı, ''Türkiye'nin toprak altındaki ve yastık altındaki altınları, ekonomimiz açısından son derece önemlidir. Bu kaynakların verimli kullanılması ve sisteme katılmasıyla ekonomimiz 'uzun vadeli tasarruf' gücü kazanacaktır'' dedi.

Yazıcı, kuyumculuk sektörünün, Türkiye'nin küresel oyuncu olarak kabul edildiği sektörlerden birisi olduğunu, bugün, Türkiye'de kıymetli madenler piyasasında 22 banka, 35 yetkili müessese, 21 kıymetli maden aracı kurumu, 10 kıymetli maden üretimi veya ticareti ile iştigal eden anonim şirket olmak üzere 88 altın borsası üyesi yer aldığını kaydetti.

Yazıcı, Türkiye'nin 2002 yılında altın ve mücevher ihracatının yaklaşık 630 milyon dolar iken 2011 yılında 3,7 milyar dolar civarında gerçekleştiğini hatırlattı.

Hayati Yazıcı, Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre dünyadaki altın talebine bakıldığında 2009'da 3 bin 619 ton olan talebin 2011'de 4 bin 67 tona yükseldiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN