KOBİ kredileri hızlı büyüyecek

Türkiye'deki kredilerin yaklaşık yüzde 24'ünün KOBİ'lere ait olduğunu belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, hak ettiği payı alamayan KOBİ kredilerinin bundan sonra daha hızlı büyüyeceğini ifade etti

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bundan birkaç sene önce yüzde 50-60'larda olan döviz tevdiat hesaplarının bugün yüzde 30'lara düştüğünü belirterek, "Türk Lirası artık çok daha prestijli, güvenli" dedi. Binbaşgil, bu yıl Türk ekonomisinin yüzde 4, kredilerin de yüzde 15 civarında büyüyeceğini öngördüklerini ifade ederek, "Ticari kredilerin, özellikle de KOBİ kredilerinin daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bugün Türkiye'deki kredilerin yaklaşık yüzde 24'ü KOBİ'lere ait, KOBİ'ler almaları gereken payı alamamış durumdalar" diye konuştu. Bankaların uzun vadeli kredi verebilmesi için de uzun vadeli kaynak bulması gerektiğini dile getiren Binbaşgil, banka müşterilerinin uzun vadeli mevduata yönlendirilmesine yönelik politikaların önemini vurguladı.

İLGİ ALTIN MEVDUATINA
"Yastık altı" tabir edilen altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalara da değinen Binbaşgil, "Türkiye'deki katılım bankaları dahil altın mevduatı çok kısa bir sürede 8 milyar doları geçti. Altın mevduatı Akbank'ın da şu an en hızlı büyüyen alanlarından biri. Müşterilerimizden yoğun talep var" dedi.

2012'NİN İLK SENDİKASYON KREDİSİ AKBANK'TAN
Akbank, 19 ülkeden 42 banka ile 1.2 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi imzaladı. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Türk bankacılık sektöründe 2012'deki ilk sendikasyon kredisini başarıyla gerçekleştirdik" dedi. Binbaşgil, temin edilen krediyi başta Akbank müşterileri olmak üzere, bankanın tüm paydaşlarına değer yaratmak ve ekonominin büyümesini desteklemek yönündeki hedefler doğrultusunda, reel sektöre finansman yaratmak için kullanacaklarını vurguladı. Toplamda 795 milyon euro ve 146 milyon dolar tutarında, 1 yıl vadeli 2 ayrı dilim olarak yapılandırılan kredinin maliyeti sırasıyla Euribor + yüzde 1.45 ve Libor + yüzde 1.45 olarak gerçekleşti. Akbank, imzası atılan kredi ile 2011 yılı Mart ayında sağladığı 652 milyon euro ve 406 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisini yeniledi.
BİZE ULAŞIN