Sütler devletten

Başbakan Tayyip Erdoğan 'okul sütü' müjdesini verdi. Her gün 7 milyon öğrenciye ücretsiz süt dağıtılacak. Proje süt endüstrisine 400 milyon liralık katkı sağlayacak

Bir süredir çalışmaları yürütülen ve bazı bölgelerde pilot uygulaması yapılan 'okul sütü' projesinde dağıtımlara başlanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, okul öncesi ve ilkokul 5'inci sınıfa kadar olan yaklaşık 7 milyon 63 bin öğrenciye haftanın beş günü en az 200 mililitre süt dağıtılacağını açıkladı. Çocukların yeterli beslenmelerinin gelecekleri açısından çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Erdoğan, "Yeterli beslenemeyen bir çocuk, fiziki gelişimini tamamlayamadığı gibi zihinsel gelişimini de sağlıklı şekilde sürdüremiyor. Bunun sözünü daha önce de vermiştik ve pilot uygulamalarını gerçekleştirmiştik. Bu yıldan itibaren, resmi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilerimize her gün süt dağıtımına başlıyoruz" dedi. Bu uygulamayla süt arzı fazlalığının değerlendirilmiş olacağını belirten Erdoğan, üretimde istikrarın sağlanacağını da ifade etti.

Tüketim artar
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, projenin gençlere süt içme alışkanlığı kazandırarak tarım kesiminin zenginleşmesine de katkı sağlayacağını anlattı. Dimes Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Diren de projenin uzun vadede süt tüketimini artıracağını söyledi.

Üreticiler memnun
Okul sütü projesi süt üreticilerini de memnun etti. SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, başından bu yana birlik olarak projeyi desteklediklerini ve bir süredir Erciş'te uyguladıklarını belirterek, "Şu anda 24 litre olan kişi başı süt tüketimimiz gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkarak dört kat artacak" dedi. Yörük, süt endüstrisine 400 milyon liralık ek katkı sağlanacağını ve üretimde de yüzde 4'lük artış beklediklerini ifade etti.
BİZE ULAŞIN