Turkcell'den KOBİ'ye % 80 tasarruf

Turkcell, bulut bilişim teknolojisiyle 2 milyon işletmeye teknoloji yatırımını kiralama hizmeti sunacak. KOBİ'ler sunucu, yazılım gibi yatırımlar yapmadan yüzde 80 tasarruf edecek

Turkcell, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) yüksek maliyetli teknoloji yatırımlarında yüzde 80'e varan tassarruf elde etmelerini sağlayan SüperBulut hizmetini kullanıma sunuyor. KOBİ'lerin yazılım, sunucu ve benzeri ürünlere yüksek maliyetler ödemesi yerine 'kullandıkça öde' sistemini getiren Turkcell'in SüperBulut platformu, başta Microsoft Türkiye ve HP olmak üzere Oracle, EMC&VMware, Citrix, Checkpoint ve Cisco gibi iş ortaklarıyla birlikte sunuluyor. Türkiye'deki 2.3 milyon KOBİ'den 2 milyonuna ulaşmak istediklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "SüperBulut konsepti ile 2 milyon işletmeye teknolojiyi kolay ve düşük maliyetle sunmayı hedefliyoruz. Türkiye'de işletmeler teknolojiyi daha iyi kullanmalı. Onlar kendi işlerini yapmaya odaklansın biz teknoloji desteği sağlarız. İletişim altyapısı konusunda daha iyi duruma geldik. Teknolojiyi rekabet gücüne dönüştürmeye çalışacağız" dedi.

SERVİS İHRAÇ EDİLEBİLİR

Bu servisleri ihraç etmelerinin de mümkün olduğunu belirten Ciliv, "Bireyselde de yatırımları artıracağız. İstanbul neden bulut bilişim merkezi olmasın? En önemlisi tavsiye edilme oranı artacak. Turkcell Superonline üzerinden her ay kullandığın kadar öde sistemi olacak" diye konuştu.

KULLANDIĞIN KADAR ÖDE

Toplantıda verilen bilgiye göre, www.turkcellsuperbulut. com adresinden erişilebilen portal, bulut hizmetlerinin birkaç dakikada istenilen kapasitede satın alınmasını, kurulum ve kullanımını sağlıyor. İşletmeler, herhangi bir cihazla herhangi bir yerdeki BT servislerine ulaşılabilirken, kullandıkları kadar ödüyor. SüperBulut ile altyapıda yüzde 73, yazılımda yüzde 82 ve genel toplamda ortalama yüzde 80 tasarruf ediliyor. 2013'te dünya çapında bulut servislerinin 44 milyar dolarlık hacme ulaşılması, Türkiye'de bu rakamın 302 milyon dolara çıkması bekleniyor.

TEKNOLOJİ İYİ KULLANILMALI
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, "İstihdamın yüzde 77'sini sağlayan ancak ekonomiye yüzde 23 katkı veren KOBİ'lerin teknolojiyi daha iyi kullanması gerekiyor. KOBİ'lere para kazandıran sistemler kurmamız gerek" dedi. HP Türkiye Genel Müdür Serdar Urçar ise Türkiye'nin bilgi teknolojilerine yaptığı harcamanın GSYİH'ye oranının yüzde 1 düzeyinde iken, G20 ülkelerinde bu oranın yüzde 2.5'larda olduğunu söyleyerek, KOBİ'lerin rekabetçi olmak için bilgi teknolojilerini daha iyi kullanması gerektiğini belirtti.
BİZE ULAŞIN