Tatile hücum

Türkiye yarı fiyatına tatil imkânı sağlayan erken rezervasyona alıştı. Bu yıl 2 milyon kişi tatilini erken planladı. Kampanyalar haziranda bitiyor. Bankalar da oteller de uçak şirketleri de sistemden memnun

Türk ekonomisindeki büyümeye paralel olarak kişi başı milli gelirin 10 bin doları aşmasıyla birlikte tatil alışkanlıklarında da değişim başladı. Eskiden son dakikada yapılan tatil planları artık aylar öncesinden yapılır hale geldi. Tatilciler erken planlamayla sezon fiyatlarına göre yüzde 50'ye varan indirimden yararlanınca sistem dört yılda kartopu gibi katlanarak büyüdü. 4 yılda yaklaşık 6 milyon kişi tatilini erken rezervasyonla yaptı. Bu yıl da erken rezervasyonda patlama yaşanıyor. Otelcilik, havacılık ve finans sektörlerinin verdiği destekle bu yıl 2 milyona yakın kişi tatil planını erkenden yaptı. Sistem, otelcilere, havayolu şirketlerine, işin finansmanını sağlayan bankalara ve turizmcileri ihya etti. Turizmciler ve havayolu şirketleri erken rezervasyonla finansman sağlayıp önlerini görebilirken bankalar verdikleri ekstra taksit ve kredi imkânıyla sistemi destekleyip cirolarını artırıyor. Bu yıl öne çekilen erken rezervasyonlar 2011 Aralık'tan itibaren yapılmaya başlandı. Yüzde 50'ye varan indirimle başlayan kampanyalar, haziran başında yüzde 30 indirimlerle son bulacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy

Bu yıl % 40'a varan artış var
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, ilk olarak 2009'da başlattıkları erken rezervasyon sisteminin her yıl iki kat büyüdüğünü söyledi. Ulusoy, "Türkler de artık yurtdışında olduğu gibi tatilini erken planlama ve ekonomik fiyata tatil alışkanlığı kazandı. Bu yıl yüzde 40'lara varan artış söz konusu" diye konuştu. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Artık insanlarda tatil yapma bilinci oluştu. Turizmde erken kalkan kazanıyor" dedi.

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal
İşimizin yarısı erken rezervasyondan
ANI Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal ise tatilcilerin ekonomik fiyatlara tatil yapma alışkanlığı kazandığını söyleyerek "Geçen yıla göre yüzde 26 artış var. Bir yıl içinde düzenlediğimiz turların yüzde 50'sine yakınını erken rezervasyonla yapıyoruz" dedi. Çilsal, "Bankalar da sistemi benimsedi. Yüzde 45 indirimlere 12 taksitle ödeme imkânı sunuyorlar. Bu büyük avantaj oluşturuyor" diye konuştu.

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan
İkinci tatili planlayan bile var
JOLLY Tur Genel Müdürü Figen Erkan, erken rezervasyona olan talep nedeniyle eskiden sadece Güney ve Ege'deki otellerde sundukları erken rezervasyon imkânını bu yıl Kıbrıs, yurtdışı ve kültür turlarında da başlattıklarını söyledi. Erkan, "Kıbrıs'ta daha önce bu sistemi denemiştik ancak tutmamıştı. Şimdi ise inanılmaz bir talep var. Artık tatilciler sadece yaz tatilini değil eylülde yapacağı Karadeniz turunu bile bir yıl önceden planlıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN