Türkiye fiber liginde 7'nci

Süper hızlı internet altyapısı sağlayan fiberoptik altyapı teknolojisi liginde Türkiye G20 ülkeleri arasında 7'nciliğe yükseldi. Türkiye en hızlı büyüyen ülkelerden biri oldu

Süper hızlı internet yatırımlarını artıran Türkiye'nin fiber internet altyapısı da genişlemeye devam ediyor. Fiber internet konusunda dünyanın önde gelen kurumu Uluslararası FTTH Konseyi'nin (Fiber-To-The-Home/ Eve Kadar Fiber) son raporunda Türkiye, fiber internet penetrasyonunda G20 ülkeleri arasında bir sıra daha ilerleyip, İtalya'yı geçerek 7. sıraya yükseldi. Raporda Turkcell Superonline, Avrupa'da fiber internette 1 milyonun üzerinde hane sayısına ulaşan 10 proje arasında yer aldı. Uluslararası FTTH Konseyi'nin geçen yılki raporunda Türkiye, Güney Kore, Japonya, ABD, Rusya, Çin ve Fransa'dan sonra 7. sırada yer alarak İtalya'yı geride bıraktı. Türkiye, raporda 2011'in ikinci yarısında en yüksek oranda büyüyen ülkelerden biri oldu. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 1 milyon haneyi kısa sürede aştıklarını belirterek, "Yatırım planlarımız ancak farklı tarafların işbirliği ile gerçek olabiliyor. Kamunun ve yerel yönetimlerin de altyapı konusunda gelişmelere açık ve destek olmasını, bizim gibi ülkeye yeni altyapılar kazandıran özel şirketlerin yanında olmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Evin değerini hızlı internet artırıyor
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, hızlı internetin emlak fiyatlarının ve kentlerde yaşam kalitesinin artmasına katkı sağladığını vurgulayarak, "Geçen yıl bu listeye 8. sırada girmiştik. Bu yıl dünyanın en büyük ekonomilerini temsil eden G20 ülkeleri arasında Türkiye'nin İtalya'yı da geride bırakarak 7. sıraya yükselmesinde pay sahibi olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ülkemizin dünyadaki en hızlı internet teknolojisi olan fiber interneti evlere kadar getiren ilk şirketi olarak, Türkiye'nin bu yeni iletişim altyapısına sahip ülkeler arasında daha da yükselmesi için gerekli altyapı yatırımlarına devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN