Bu yıl bahar havası var

Bu yıl ekonomide bahar havası yaşanacağını söyleyen Halkbank Genel Müdürü Aslan, "Avrupa Merkez Bankası'nda 750 milyar euro atıl likidite var. Türkiye bundan nasibini alır" dedi

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, A Haber'de ekonomiyle ilgili soruları yanıtladı. Avrupa'nın borç sorununda sıkıntıların aşılmaya başladığını belirten Aslan, "Avrupa Merkez Bankası'nın nezdinde 750 milyar euro civarında bir atıl likidite var. Buradan dünyanın diğer ülkelerine para girişleri olacağını sanıyoruz. Türkiye de bundan nasibini alacaktır. Bu sene bahar biraz geç geldi ama iyi geldi gördüğümüz kadarıyla. Aynı şeyi ekonomi için de düşünüyorum. 2012'nin tamamında bahar havası devam eder" dedi. Türkiye ekonomisinin yüzde 4'ün biraz üzerinde büyümesini beklediklerini ifade eden Aslan, "Bu beklentiye paralel olarak bankacılık sektöründeki kredi büyümesinin de yüzde 18 civarında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu çerçeveden baktığımızda geçen sene kredilere getirilmesi düşünülen ve bir dönem de uygulanan politikalara şu aşamada ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim" dedi.

TASARRUF İÇİN TEŞVİK GEREK

Küresel piyasada yaşanan krizin Türkiye'yi etkilemediğini söyleyen Aslan, "Gayri safi yurt içi hasıla büyümesine baktığımızda bunu net bir biçimde görüyoruz. 2010'da yüzde 9, 2011'de yüzde 8-8.5 civarında büyüme. Bu demek değildir ki dışarıdaki olumsuz gelişmelere Türkiye tamamen bağışık. Bu açıdan bakıldığında tasarruf konusu çok önemli" dedi. Geçmişte mevduatta vade yapılarında farklılıkların denendiğini ancak belirsizlik nedeniyle başarılı olunamadığını anlatan Aslan, "Ancak son 10 yıla baktığımızda Türkiye önemli bir yol kat etti. Bu kat edilen mesafe siyasi istikrarla, ekonomik istikrarla, Türk Lirası'na olan güvenin artması ile pekişti. Şimdi mevduatta vadenin uzatılması, stopajın farklılaştırılması, uzun vadeye daha düşük stopajın düşünülmesi olumlu etki yapar" dedi.

BİZE ULAŞIN