Elektrikli 1 ay sonra yollarda

Türkiye'de üretilen elektrikli otomobiller bir ay sonra yollara çıkıyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, nisan sonundan itibaren elektrikli araçları müşterilerine teslim etmeye başlayacaklarını söyledi

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli aracı nisan ayı sonundan itibaren bireysel ve kurumsal müşterilerine teslim etmeye başlayacaklarını söyledi. Yıllık 40 bin adetlik üretim yapacak kapasitede olduklarını belirten Aybar, "Özellikle 2015 yılından itibaren Türkiye'de ve ihracat pazarlarımızda da çok fazla talebin ortaya çıkacağına inanıyorum" dedi. İç pazardaki gelişmenin hangi boyutlarda olacağını zamanın göstereceğini ifade eden Aybar, her gün işine elektrikli otomobille gidip geldiğini belirterek, kendi deneyimini aktardı. Aybar, "Ben kullanıyorum. Her gün işime elektrikli otomobille gidip geliyorum. Büyük sessizlik var. Çevre kirliliği ve gürültü yok. Sıfır karbondioksit söz konusu. Motor sesi yok. Muazzam ivmelenen otomobil. Torku çok yüksek" dedi. Elektrikli otomobilde önemli olanın bir şarjla uzun mesafe gidebilmek olduğunu söyleyen Aybar, "Limit 185 kilometre. 185 kilometreye kadar tek şarjla kullanabilmek için otomobili sakin kullanmak, trafik kurallarına tam uymak gerekiyor. Bu durumda otomobilden maksimum fayda alınabilir" diye konuştu.

Satışlar daha çok artacak
Ocak ve şubatta 30 ve 40 binin üzerine çıkan satış rakamlarını olumlu yorumlayan Aybar, satışların, mart ayında 50 bini aşmasını beklediklerini söyledi. Aybar, "Bu da yılı öngördüğümüz trende doğru getiriyor. Geçen yılın yüzde 10 kadar eksiğinde bir yıl yaşayacağımızı, bunun da normal olduğunu söylüyorum. Bu yılın ikinci yarısı, ilk yarısından daha iyi olacak gibi görünüyor. Genç, dinamik ve gelir düzeyi artan nüfusa sahip ülkemizde faizlerin biraz daha inmesiyle satışların daha da artacağını düşünüyoruz" dedi.

Türkiye'de üretiliyor Avrupalı biniyor
İbrahim Aybar, geçen yılın son çeyreğinden bu yana elektrik motorlu Fluence ürettiklerini dile getirerek, bugüne kadar ürettiklerini ihraç ettiklerini anlattı. 2 bin adedin üzerinde ihracat yaptıklarını kaydeden Aybar, "Elektrikli Fluence, Danimarka, İspanya, Portekiz, Fransa ve Avustralya'ya gidiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN