İleri saat uygulaması başladı

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan ileri saat, bir başka ifadeyle yaz saati uygulamasına bugünden itibaren geçildi.

Uygulama çerçevesinde gece 03.00'de saatler bir saat ileri alındı.

Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı götürülecek ileri saat uygulaması, 7 ay devam edecek.

Uygulama ile enerji tasarrufunun yanında, gün ışığından daha fazla yararlanmak suretiyle, akşam saatlerinde en yüksek değerlere ulaşan enerji talebinin azaltılması hedefleniyor.

Yaz saati uygulaması, 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04.00'de saatlerin bir saat geri alınmasıyla sona erecek.

Saatler ileri alındı, ulaşım aksadı

Her sene olduğu gibi bu yıl da yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin bir saat ileri alındığı ilk gün çeşitli aksaklıklara sebep oldu. Bursa'da, belediye halk otobüslerinin hareket saatlerinde sıkıntılar yaşandı.

Enerji Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Türkiye'de son kez saatler bir saat ileri alındı. Önümüzdeki hafta yapılacak üniversiteye giriş sınavı sebebiyle bu sene bir hafta öne çekilen ileri saat uygulaması ilk gün çeşitli aksaklıkları da beraberinde getirdi. Bursa'da, sabahın erken saatlerinde işlerine gitmek için otobüs duraklarına giden vatandaşlar dakikalarca beklemek zorunda kaldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hattı'nı arayan vatandaşlara 'Saatler ileri alındı, seferlerde sıkıntı oluştu' cevabı verildi.

Otobüs duraklarında dakikalarca bekleyen vatandaşlar aksamalara tepki gösterdi.
BİZE ULAŞIN