Mutfaktan dev çıktı

Endüstriyel mutfak üreticisi Öztiryaki'nin 3. kuşak patronları 6 fabrikalı bölgesel bir dev yarattı. 105 ülkeye ihracat yapan şirketin patronu Öztiryaki, "Dünyadan ortaklık teklifleri yağıyor" dedi

Babası Sezai Öztiryaki'den bakır ustalığını öğrenip 1949'da İstanbul'da atölye kuran Muharrem Öztiryaki'nin çocukları, endüstriyel mutfakta bir dünya devi yarattı. Bugün bin 200 kişiye istihdam sağlayan Öztiryaki, ürünlerini 105 ülkeye ihraç ediyor. Öztiryakiler Şirketler Grubu Murahhas Azası Tahsin Öztiryaki, "Romanya, Almanya ve Kazakistan'da mağazamız var. Rusya'da imalat yapıyoruz. Çin'e de ihracata başladık. Hedefimiz 120 ülkeye ihracat yapmak. 5 yıldır Turquality üyesiyiz" sözleriyle bulundukları yeri özetliyor.

EN BÜYÜK PAZARIMIZ AVRUPA
Öztiryakiler, 110 milyon doların üzerinde cirosu, 5'i yurtiçinde biri de Rusya'da toplam 6 fabrikası olan bir sanayi devi konumunda. Şirket ihracat gelerinin üçte birini Irak ordusuna sattığı mutfak malzemelerinden sağladı. Tahsin Öztiryaki, "Mal satalım derken fabrika alacak konuma geldik. Dünyadan işbirliği ve ortaklık teklifleri yağıyor. Avrupalı şirketler durumlarını pek iç açıcı görmüyor" dedi. Endüstriyel mutfak sektörünün toplam ihracatı 3.5 milyar doları buluyor. 2012 hedefleri ise 4 milyar dolar. Tahsin Öztiryaki, "Avrupa Birliği pazarından vazgeçemiyoruz. Çünkü sektör ihracatının yüzde 53'ünü bu bölgeye yapıyor. Biz yeni pazarlara açılma konusunda da çok başarılıyız. Libya, Mısır ve Türkmenistan bizim için avantajlı pazarlar. Bu gidişle Kuzey Afrika ve Rusya'yı da Türkiye kalkındıracak"dedi.

Yerli ürün kullanımı artıyor
Sektöre katkılarınız ne oldu, neleri değiştirdiniz?
Sektörde en büyük firmayız. Büyürken pazarı da büyüttük. Bakır sürahiyi, tencereyi, bardağı paslanmaza çevirdik. 1980'lerde ev tipi mutfak eşyalarından endüstriyele geçmeye karar verdik. O dönemde kullanılan ürünlerin yüzde 70'i yabancı, yüzde 30'u yerliydi, şimdi yüzde 90'a yüzde 10 oldu. 1994'te Sunset'le restoran işine girdik. 1997'de ise tamamı Öztiryakiler olarak ilk yaptığımız mutfak Vouge'dur.
"Artık her şeyi üretiyoruz" diyorsunuz. Yerli malı tüketim alışkanlıklarımız için neler söylersiniz?
Başbakanımız uzun zamandır Türk malının kullanılmasıyla ilgili genelgeler yayınlıyor. Yüzde 20 oranında Türkiye'de üretilen mala bile ayrımcılık yapılıyor. Bizim, halk olarak buna uymamız lazım. Bu da halkın parasını çarçur etmemesiyle mümkün olur. Bir sürü çöp ürün ithal ederek paralarımızı boşa harcıyoruz.


BİZE ULAŞIN