Çinliler bu Türk'ün peşinde

25 yıl önce icat ettiği makineyle tarihi eserlerin kopyasını yapan Yılmaz Kılıkçı’nın başı Çinliler’le dertte.

İlkokul mezunu 83 yaşındaki Yılmaz Kılıkçı, icat ettiği makineyle orijinalleri müzede bulunan tarihi eserlerin kopyasını yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle 25 yıldır 100'ün üzerinde tarihi eseri kopyalayan Kılıkçı'nın gerçeğinin birebir kopyası olarak ürettiği heykeller, başta Bill Clinton olmak üzere çok sayıda devlet adamına hediye edildi. Dünyada tek olan makinenin patentini alanKılıkçı'nın en büyük sıkıntısı, katıldıkları fuarları ziyaret eden Çinliler'in icadını kopyalamaya çalışması.

HERKES DELİ GÖZÜYLE BAKTI

Bugün gazetesinin haberine göre; icat ettiği makinenin dünyada tek olduğunu söyleyen Kılıkçı bu işe nasıl başladığını şöyle anlattı: "Yaptığım çizimleri tornacıya götürdüm. Böyle birmakine yapılamayacağını söyledi. 1 yılda makinamı bitirdim ve heykel kopyalamaya başladım. Herkes deli gözüyle baktı. Şimdi 3 metrelik heykelleri kopyalayalamayı başardık."

DEĞERİ ANLAŞILMADI

Türkiye'nin ilk heykel kopyacısı olduğunu belirtenKılıkçı, "Katıldığımız fuarlarda ürünlerimi gören Çinliler, alım yapma bahanesiyle fabrikamıza gelip kopyalamamakinemin fotoğrafını çekmek istiyor. Taklitçilikleriyle tanınan Çinliler makinenin kopyasını yapmaya çalışıyor. Ancak sır gibi saklıyorum" dedi. Tarihi eser kopyalamanın çok hassas bir iş olduğunu ifade eden Kılıkçı şunları söyledi "Silikon kalıpların tarihi eserlere en ufak bir zararı yok. Böyle olduğu için Kültür ve TurizmBakanlığı kopyalama izni verdi."

CLINTON AİLESİNE HEDİYE

Türkiye'deki ve dünyadaki birçok müzede Yılmaz Kılıkçı'nın makinesinden çıkan kopya eserler sergileniyor. Kılıkçı "Yaptığım kopyalar Türkiye'ye ziyarete gelen devlet adamlarına hediye edildi. Bunların içinde Bill Clinton ile eşi Hillary Clinton da var. Yurtdışından da çok talep var. Japonya'da kurulan antik köyün tüm eserlerini kopyaladık" dedi.
BİZE ULAŞIN